Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 30.09.2014

Fundusze unijne dla rolników. Nowe cele, nowe zasady

Zmienia się polska wieś, przekształceniu ulega też doradztwo rolnicze. W jakim kierunku pójdą zmiany po 2014 roku, czyli w nowym okresie finansowania?
W Polsce rolnicy stanowią 12 proc. siły roboczej. I co roku ten odsetek się zmniejsza.W Polsce rolnicy stanowią 12 proc. siły roboczej. I co roku ten odsetek się zmniejsza. foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Doradztwo rolnicze po nowemu. O tym w jakim kierunku pójdą zmiany po 2014 roku, czyli już w nowym okresie finansowania, rozmowa z wiceminister rolnictwa Zofią Szalczyk w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nowy okres programowania to tzw. okres stawiania na innowacyjność, na poprawę konkurencyjności całego sektora rolnego poprzez nowoczesne technologie – informuje Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa.

Nowe cele to technologia….

– To się przekłada na nowe zadania dla doradztwa rolniczego. Wśród tych nowych zadań pojawi się specjalne wsparcie finansowe dla różnego rodzaju przedsięwzięć, które mają na celu pierwsze zastosowanie nowych rozwiązań, nowych technologii – mówi gość.

… ochrona środowiska…

Unia Europejska stawia na ochronę zasobów naturalnych.

- Znaczna część środków finansowych dotyczy ochrony środowiska, dlatego w większym stopniu w okresie 2014-2020 będą dofinansowane projekty, które są powiązane z ochroną środowiska – zauważa Zofia Szalczyk.

… i społeczeństwo

Na znaczeniu zyskują cele społeczne.

- Do zupełnie nowych dziedzin doradztwa należy większe ich łączenie w różnego rodzaju przedsięwzięcia związane z włączeniem społecznym, np. aktywizacja zawodowa i pomoc bezrobotnym na terenach wiejskich. Ukryte bezrobocie na wsi można w znacznym stopniu zagospodarować poprzez działania związane z rolnictwem – podkreśla rozmówczyni.

Produkty ekologiczne w cenie

- Dzisiaj jest duży popyt na produkcję ekologiczną, to jest duża pracochłonność. Jest też duży popyt na różnego rodzaju przetworzone produkty według receptur lokalnych. Trzeba więc uczyć jak założyć takie przedsiębiorstwo, które zajmie się przetwórstwem – wyjaśnia. - Dowodem na to, że jest to atrakcyjny kierunek dla polskiej wsi, jest doświadczenie Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Zostały zbudowane tam przykładowe warsztaty dla małego przetwórstwa. Rolnicy mogą tam zobaczyć jak np. założyć sobie maleńką mleczarnię, wędzarnię, jak przetwarzać owoce. Do CDR w Radomiu przyjeżdża bardzo dużo chętnych, przygląda się temu przedsięwzięciu, a Centrum oferuje nie tylko maszyny i urządzenia, ale uczy jak założyć dokumentację, jak zarejestrować działalność, jak załatwić formalności z Sanepidem – dodaje.

Coraz więcej jest osób, które z CDR biorą cały pakiet i w oparciu o niego zakładają własną działalność gospodarczą w sferze przetwórstwa rolnego.

Zmiany w systemie działania doradztwa rolniczego w Polsce muszą uwzględniać kilka priorytetów unijnych w zakresie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jako najważniejsze wymienia się ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, w leśnictwie, a także poprawę konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych.

Elżbieta Mamos, ula