Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Przerwa 07.10.2014

Czy mieszkania mogą być tańsze? "O 10-15 procent"

7360 zł za metr w Warszawie, 6064 w Krakowie, 5524 we Wrocławiu. Tyle przeciętnie kosztuje metr kwadratowy mieszkania w największych miastach Polski. Dlaczego jest tak drogo i czy może być taniej? M.in. o tym mówiono na Kongresie Mieszkaniowym we Wrocławiu.
Czy mieszkania mogą być tańsze? O 10-15 procentGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • O cenach mieszkań mówi w radiowej Jedynce gość audycji Po pierwsze ekonomia Janusz Stolarczyk, członek zarządu firmy Dom Development /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Programów Gospodarczych/
Czytaj także

- Żyjemy w gospodarce wolnorynkowej i jest wiele elementów, które kształtują cenę metra mieszkania - mówi Janusz Stolarczyk, członek zarządu firmy Dom Development. - Widzimy wiele rezerw, gdzie można by oddziaływać na obniżenie tejże ceny. Począwszy od procesu zakupu ziemi, po finalne przekazanie do klienta.
O ile można obniżyć cenę? - Gdyby nie to, że czyha na nas wiele niebezpieczeństw i musimy mieć pewną rezerwą na nieprzewidziane sytuacje, myślę,  że 10-15 procent można spróbować znaleźć - mówi rozmówca Błażeja Prośniewskiego.
- Główny element kosztów inwestycji to jest sama budowa. To najbardziej wpływa na cenę budowy mieszkania: w tym mamy elementy takie jak projektowanie, materiały budowlane i koszty samej budowy. Na pewne elementy nie mamy wpływu, ale na przykład na projektowanie tak. Tu jest duża rezerwa. Ogromna część kosztów budowy kryje się w tym, czego nie widzimy - mówi.

/Błażej Prośniewski,mp/