Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 08.10.2014

Wpływy do przyszłorocznego budżetu zagrożone?

Wstrzemięźliwość przedsiębiorców i konsumentów może zagrozić wpływom do przyszłorocznego budżetu, uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Od lewej: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Piotr Rogowiecki i Halina LichockaOd lewej: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Piotr Rogowiecki i Halina LichockaPR24/PJ
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan i Piotr Rogowiecki, dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych /Halina Lichocka, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W przedstawionym w środę w Sejmie przez ministra finansów Mateusza Szczurka projekcie przyszłorocznego budżetu, rząd zakłada wzrost spożycia prywatnego na poziomie 3 proc., tymczasem nie dość, że przedsiębiorcy odkładają na przyszłość  decyzje inwestycyjne, to także konsumenci odkładają swoje decyzje zakupowe - mówi gość Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan o wstrzemięźliwości Polaków w wydawaniu pieniędzy

 

Podobne obawy ma Piotr Rogowiecki, dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych, bowiem pomimo spadającej stopy bezrobocia, znalezienie pracy w Polsce jest nadal bardzo trudne, a to przecież zatrudnienie i wynagrodzenia warunkują wzrost konsumpcji.

Piotr Rogowiecki, dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych: Polacy żyją w obawie o miejsca pracy

 

Oskładkowanie umów zlecenia

Tymczasem powraca temat oskładkowania umów cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówek, a dokładnie vacatio legis dla wejścia nowych przepisów w życie. Pierwotnie vacatio legis miało wynosić trzy miesiące, później ten okres został czterokrotnie wydłużony, a teraz chodzą słuchy, że Ministerstwo Finansów nie chce się zgodzić na vacatio legis dłuższe niż trzy miesiące.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: kto pokryje koszty oskładkowania umów zlecenia?

 

Projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych został ponownie skierowany do sejmowej podkomisji, która, jak obawiają się przedsiębiorcy, może zarekomendować powrót do pierwotnych założeń.

A za skutki takich zabiegów zapłacą pracodawcy - podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zamysł oskładkowania umów zlecenia, a tym samym podnoszenia kosztów pracy w Polsce, przy tak nadal wysokim poziomie bezrobocia bardzo krytycznie ocenia Piotr Rogowiecki, który jednocześnie oburza się na nazywanie umów cywilnoprawnych umowami śmieciowymi.

Piotr Rogowiecki: unikajmy zwrotu umowy śmieciowe

 

Na argument, że nieoskładkowanie umów cywilnoprawnych grozi śmieciowymi emeryturami goście zgodnie odpowiadają, że zatrudnieni na tych umowach pracownicy mogą  sami się ubezpieczyć i zapewnić sobie przyszłą emeryturę. Goście Pulsu Gospodarki podkreślają przy tym, że lepsza praca na umowę zlecenia czy o dzieło, która pozwala np. na zdobycie doświadczenia na początku drogi zawodowej niż niemożliwość zdobycia jakiejkolwiek legalnej pracy.

Halina Lichocka