Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.10.2014

Pakiet klimatyczny UE: politycy apelują o weto, ekolodzy o poparcie

Ekolodzy wysłali specjalny list do premier Ewy Kopacz w sprawie polityki klimatycznej. Dokładnie za tydzień w Brukseli unijni przywódcy będą decydować o nowych ograniczeniach. Polska zawetuje porozumienie klimatyczne w obecnym kształcie. Zapowiedział to w czwartek w radiowej Trójce wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Pakiet klimatyczny UE: politycy apelują o weto, ekolodzy o poparciesxc.hu
Posłuchaj
  • Ekolodzy piszą list do Kopacz w sprawie szczytu klimatycznego - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej: rząd straszy tylko obywateli podwyżkami cen prądu w związku z propozycjami Komisji Europejskiej (IAR)
  • Profesor Zbigniew Karaczun o pakiecie klimatycznym (IAR)
Czytaj także

Aktywna i racjonalnie prowadzona polityka energetyczno-klimatyczna może ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych, wpłynie na poprawę standardu życia obywateli i przyczyni się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, działających w nowoczesnej branży zielonych technologii - podkreślili sygnatariusze listu.
Według nich polityka klimatyczna może być motorem dobrobytu, korzystnie wpłynie na środowisko i zdrowie mieszkańców kraju. Ich zdaniem do 2030 roku tylko dzięki rozwojowi sektora odnawialnych źródeł energii może powstać 100 tys. miejsc pracy.

Rozmowy o pakiecie klimatycznym w Mediolanie >>>

Autorzy apelu do szefowej rządu zwrócili również uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. - Nie możemy dłużej ignorować faktu, że rozwój oparty na spalaniu paliw kopalnych pociąga za sobą ogromne koszty, a co ważniejsze, także ludzkie tragedie - napisali.
Pod listem otwartym podpisały się m.in. organizacje pozarządowe wchodzące w skład Koalicji Klimatycznej, wśród nich Greenpeace Polska, WWF Polska, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Klub Gaja czy Liga Ochrony Przyrody, a także firmy, samorządy i zrzeszenia przedsiębiorców, w tym Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), Saint-Gobain Polska, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Klimat kompromisu. Jak Polska poradzi sobie z obniżeniem emisji CO2?

Źródło: TVP/x-news

"Rząd straszy tylko obywateli podwyżkami cen prądu"

Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej przekonuje, że rząd straszy tylko obywateli podwyżkami cen prądu w związku z propozycjami Komisji Europejskiej. Ekspert twierdzi, że polska delegacja na unijnym szczycie reprezentuje tylko interesy górników. - Rząd zachowuje się jak właściciel spółek energetycznych i chroni ten sektor, ale nie myśli o całość biznesu. Pamiętajmy, że w tej chwili innowacyjny przemysł zatrudnia więcej pracowników niż górnictwo - wylicza Karaczun.
Janusz Piechociński mówił w radiowej Trójce, że obecne propozycje niszczyłyby połowę europejskiego przemysłu. Dlatego - jego zdaniem - Komisja Europejska powinna jeszcze poczekać ze swoimi propozycjami. Profesor Zbigniew Karaczun nie zgadza się z takimi poglądami wicepremiera. - To jest kłamstwo, które jest w ustach polityków na co dzień. Już w tej chwili każdy podatnik rocznie dopłaca do sektora górniczego około 1700 złotych a do odnawialnych źródeł energii tylko 100 złotych - twierdzi przedstawiciel ekolog.
Koalicja Klimatyczna w liście do premier Kopacz zwraca uwagę, że przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologicznego każde gospodarstwo domowe może zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne, wykorzystując lokalne odnawialne źródła energii. Ekolodzy podkreślają, że propozycje Brukseli spowodują, że Polska będzie mogła ograniczyć swoją zależność od importu surowców energetycznych.
W styczniu Komisja Europejska zaproponowała redukcję emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku. Polska jest temu przeciwna, bo będzie to niekorzystne dla naszej gospodarki, opartej w dużej mierze na węglu.

Ewa Kopacz, premier RP o redukcji CO2: Każda gospodarka ma swoją granicę wytrzymałości.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi