Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 22.10.2014

Kolejna transza unijnej pomocy. Polscy rolnicy będą korzystać?

Ministerstwo rolnictwa liczy, że polscy rolnicy w większym stopniu wykorzystają kolejną transzę unijnych rekompensat za straty ponoszone w wyniku rosyjskiego embarga - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.
Polscy politycy liczą na pomoc KE w pokryciu strat związanych z embargiemPolscy politycy liczą na pomoc KE w pokryciu strat związanych z embargiemPAP/Darek Delmanowicz

Odpowiadając na pytanie posła Andrzeja Romanka z Solidarnej Polski, dlaczego polscy rolnicy nie korzystają z unijnej pomocy, Szalczyk oceniła, że być może uznali, iż była dla nich nieatrakcyjna. - Należy przypuszczać, że w wielu przypadkach producenci owoców i warzyw na etapie, gdy musieli podjąć decyzję o przystąpieniu do mechanizmu, uznali, że oferowane w ramach tego rozwiązania wsparcie nie jest z ich punktu widzenia wystarczająco interesujące - mówiła wiceminister.
Zwróciła jednak uwagę, że sytuacja rynkowa szybko się zmienia i obecnie ceny wielu produktów są niższe niż zakładano. Dlatego "należy mieć nadzieję, że producenci odpowiednio ocenią sytuację i w szerszym zakresie wykorzystają mechanizm, który im został zaproponowany na podstawie przepisów europejskich" - powiedziała.
Będą kolejne regulacje umożliwiające pomoc rolnikom?
Wiceminister zaznaczyła, że 21 października, podczas posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, dyskutowano nad kolejnym projektem rozporządzenia przewidującego także pomoc dla producentów owoców i warzyw. Przewiduje ono, że polscy producenci będą mogli uzyskać rekompensaty do wycofania z rynku 18,7 tys. ton jabłek i 3 tys. ton innych produktów.
Dotychczas w oparciu o rozporządzenie rządu grupy producenckie i rolnicy indywidualni mogli wycofać produkt z rynku w zamian za unijną rekompensatę. Np. w przypadku niezbierania jabłek producenci indywidualni mogli liczyć na rekompensatę w wysokości 27 gr za kg, a w przypadku przeznaczenie tych owoców na cele charytatywne - 70 gr.
Szalczyk zaznaczyła, że resort rolnictwa chce przygotować kolejne regulacje umożliwiające pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga. Podkreśliła, że ministerstwo stara się pozyskać nowe rynki zbytu dla polskiej żywności. M.in. rozmowy w sprawie zwiększenie eksportu odbyły się z Białorusią.

Minister rolnictwa o rekompensatach: UE proponuje nam gruszki na wierzbie.

Żródło: TVN24/x-news
Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie rekompensat 30 sierpnia. Od tego czasu wiadomo, na jakie środki mogą liczyć ci producenci, którzy zdecydowali się skorzystać z programu wsparcia.
Zgodnie z decyzją KE najwięcej w ramach rekompensat mogą otrzymać rolnicy przekazujący towary w ramach bezpłatnej dystrybucji, np. przez organizacje charytatywne. Minister poinformował, że w Polsce w ten sposób udało się wycofać z rynku jedynie 5 tys. ton produktów.

Marek Sawicki: KE zaskoczona sprawnością polskich rolników i skalą wniosków o rekompensaty.

Źródło: TVN24/x-news

 

PAP, awi