Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 31.10.2014

Porozumienie ws. dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę: to nie musi być jeszcze koniec kłopotów

Porozumienie w sprawie dostaw gazu z Rosji do Ukrainy zakończyło się po siedmiu rundach negocjacji i do końca nie było wiadomo, jakie będą zapisy umowy.
Po siedmiu rundach negocjacji. porozumienie dotyczące dostaw gazu na Ukrainę zostało zawarte. Podpisy pod protokołem w tej sprawie złożyli w Brukseli unijny komisarz ds. energii Gunther Oettinger, rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak, oraz ukraiński minister Jurij Prodan.Po siedmiu rundach negocjacji. porozumienie dotyczące dostaw gazu na Ukrainę zostało zawarte. Podpisy pod protokołem w tej sprawie złożyli w Brukseli unijny komisarz ds. energii Gunther Oettinger, rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak, oraz ukraiński minister Jurij Prodan.PAP/EPA/THIERRY CHALIER / EUROPEAN COMMISSION / HANDOUT
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1- gośćmi Polskiego Radia 24 byli Barbara Surdykowska, prawniczka w Biurze Eksperckim Komisji Krajowej "Solidarności", prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Jakub Kurasz, dyrektor w firmie doradczej PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2- gośćmi Polskiego Radia 24 byli Barbara Surdykowska, prawniczka w Biurze Eksperckim Komisji Krajowej "Solidarności", prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego i Jakub Kurasz, dyrektor w firmie doradczej PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nie jest też przesądzona trwałość porozumienia i to, czy gaz z Rosji popłynie bez zakłóceń, na co zwraca uwagę prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego. - Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. My do końca nie mamy pewności jak te umowy między Rosją i Ukrainą w praktyce będą funkcjonowały. W przeszłości zdarzały się incydenty, które uniemożliwiały dostarczenie odpowiedniej ilości surowca – mówi gość.

Prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) o praktycznej stronie porozumienia Rosja-Ukraina

Dywersyfikacja to podstawa

Z rosyjskiego gazu korzysta  cała Europa, ale w każdym regionie, a nawet  w każdym kraju, to  uzależnienie od surowca z Rosji jest inne.

Dla przykładu nasi zachodni sąsiedzi zadbali o  zdywersyfikowane dostaw gazu i nie są uzależnieni od Rosji - mówi prof. Bartłomiej Nowak. - Kraje zachodnie korzystają albo z Jamału albo z gazociągu Północnego. To oznacza, że korzystają one z 30 procentach z gazu rosyjskiego. Inaczej jest w krajach Europy Wschodniej, które w 60 do 100 proc. korzystają z rosyjskiego surowca – dodaje.

Ważna była także cena

Z kolei Jakub Kurasz, dyrektor w firmie doradczej PwC przypomina, że strona ukraińska walczyła także o poziom cen gazu z Rosji. - Ukraina walczyła o to, aby cena gazu była porównywalna do tej po której Rosja sprzedawała surowiec innym krajom. Bo Rosja sprzedawała Ukrainie znacznie drożej niż na przykład Niemcom. Zresztą mówi się, ze Polaka cały czas drożej kupuje niż Niemcy mimo ostatnich obniżek – przypomina gość.

Jakub Kurasz, dyrektor w firmie doradczej PwC (PR24) o cenach gazu

Inwestycje UE

Barbara Surdykowska, z Biura Konsultacyjnego Komisji Krajowej „Solidarności” wskazuje na miejsca pracy w branży energetycznej

Barbara Surdykowska, z Biura Konsultacyjnego Komisji Krajowej „Solidarności” (PR24) Komisja Europejska planuje duże inwestycje w energetykę

Tak zwany pakiet zimowy przewiduje, ze Ukraina do końca roku zapłaci Gazpromowi ponad 3 mld dolarów tytułem zaległych rachunków, a za nowe zamówienia Kijów będzie płacił Moskwie w formie przedpłat.

Grażyna Raszkowska, abo