Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 31.10.2014

Niemcy i Francja: UE wypełni rolę ws. porozumienia gazowego

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrazili zadowolenie z osiągnięcia porozumienia ws. dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.
Kanclerz Niemiec Angela MerkelKanclerz Niemiec Angela MerkelPAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Przywódcy Francji Niemiec rozmawiali po podpisaniu porozumienia gazowego telefonicznie z prezydentami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Petrem Poroszenką.

KRYZYS NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

(CNN Newsource/x-news)

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Pałać Elizejski, Hollande i Merkel zapewnili swoich rozmówców, że UE wraz z innymi partnerami europejskimi "dołoży wszelkich starań aby ułatwić realizację osiągniętego porozumienia".

"UE gwarantem realizacji porozumienia"

Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan wyraził przekonanie, że podpis przedstawiciela KE pod trójstronnym porozumieniem ws. dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę będzie gwarancją jego realizacji.

- Po raz pierwszy w historii podpisaliśmy obowiązujący trójstronny protokół i jesteśmy przekonani, że podpis Komisji Europejskiej na tym dokumencie będzie gwarancją jego wypełnienia - powiedział Prodan oceniając wyniki rozmów w Brukseli.
- Ukraina, jako członek wspólnoty energetycznej, jeszcze raz potwierdziła swoje dążenie do wdrażania europejskiego ustawodawstwa, na osiąganie kompromisowych rozwiązań i jesteśmy przekonani, że okres jesienno-zimowy upłynie normalnie - dodał minister.
Prodan podkreślił, że osiągnięte porozumienie zabezpiecza zarówno energetyczne bezpieczeństwo Ukrainy jak i odpowiedni tranzyt gazu do krajów UE. Zaznaczył równocześnie, że ostateczne rozstrzygnięcie sporu między ukraińskim Naftohazem i rosyjskim Gazpromem nastąpi w drodze arbitrażu.

Porozumienie dotyczące dostaw gazu na Ukrainę zostało zawarte po siedmiu rundach negocjacji. Pakiet zimowy przewiduje, że Ukraina do końca roku zapłaci Gazpromowi ponad 3 miliardy dolarów tytułem zaległych rachunków. Obowiązywać ma wstępna cena: 286,5 dolara za tysiąc metrów sześciennych gazu. Ostateczną kwotę ma określić sąd arbitrażowy w Sztokholmie.

Wybory na wschodzie Ukrainy
Paryż i Berlin w szczególności podkreśliły wagę realizacji postanowień protokołu podpisanego w Mińsku 5 września 2014 r. w celu uzyskania "długotrwałego rozwiązania politycznego obecnego kryzysu na wschodzie Ukrainy".
Przywódcy Francji i Niemiec ostrzegli swych rozmówców, że wybory, które prorosyjscy separatyści zamierzają zorganizować w niedzielę w samozwańczych "republikach" donieckiej i ługańskiej zaszkodzą staraniom o trwałe rozwiązanie polityczne kryzysu na Ukrainie. Wskazali też na konieczność zapewnienia "skutecznej kontroli" sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej.
W wywiadzie dla radia i telewizji szwajcarskiej RTS Hollande powiedział, że wybory na wschodzie Ukrainy "powinny być traktowane jak wybory lokalne, tak jak to przewiduje protokół z Mińska i żadnej mierze nie jako wybór separacji".
Hollande i Merkel wyrazili nadzieję na wznowienie ogólnonarodowego dialogu na Ukrainie i wezwali do "ścisłego przestrzegania porozumienia o przerwaniu ognia" na wschodzie Ukrainy.

IAR, to

''