Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 25.11.2014

Pawlak: dzięki OZE możemy wzmocnić swoją niezależność energetyczną

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych elementów dla zrealizowania celów polityki klimatycznej, ale także zdecydowanego wzmocnienia niezależności energetycznej - przekonywał b. premier Waldemar Pawlak.
Odnawialne Źródła Energii maja największe znaczenie tam, gdzie nie docierają wielkie sieci przesyłowe.Odnawialne Źródła Energii maja największe znaczenie tam, gdzie nie docierają wielkie sieci przesyłowe. Glow Images/East News

- Polityka klimatyczna to nie tylko redukcja emisji. To także efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Dla Polski bardzo ważne jest, żebyśmy w sposób całościowy podchodzili do tej problematyki. Jednym z kluczowych elementów dla zrealizowania celów polityki klimatycznej ale także zdecydowanego wzmocnienia niezależności energetycznej jest rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział Pawlak, który jako prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy uczestniczył w zorganizowanej w Łodzi XIII konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.

OZE szansą na bezpieczeństwo energetyczne
Zdaniem Pawlaka dzięki OZE Polska mogłaby m.in. uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. - Jeżeli mówimy o takim miksie, w którym część energii wytwarzalibyśmy z wiatru, część z biogazowni, a część z elektrowni słonecznych, to dla zrównoważenia importu gazu z Rosji wystarczyłoby, żeby w jednej gminie był jeden nieduży wiatrak, jedna biogazownia i ok. 10 ha pod fotowoltaiką. To pokazuje, jak energetyka odnawialna może zmienić nasze relacje w tych geopolitycznych uwarunkowaniach - wyjaśnił Pawlak.
Dodał, że rozwój energetyki opartej na OZE może jednak doprowadzić nie tylko do większej niezależności energetycznej, ale też do powstania wielu nowych miejsc pracy w społecznościach lokalnych.

Szansa na rozwój
Podobnego zdania jest marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który podkreślił, że energetyka odnawialna jest w Łódzkiem traktowana jako impuls do rozwoju regionu.
- To nowe technologie i wykształceni specjaliści, ale też zmiana w energetyce konwencjonalnej, która musi dopasowywać się do wymagań klimatycznych, obniżać emisję, szukać nowych rozwiązań technologicznych. W naszym regionie to także budowanie wizerunku innego, niż tylko Bełchatów i te pokazywane na zdjęciach potężne kominy. To szansa na pokazywanie energetyki konwencjonalnej inwestującej w odnawialne źródła energii - powiedział Stępień.
Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. W ramach zorganizowanych wydarzeń odbyło się już ponad 70 debat i paneli dyskusyjnych o niemal wszystkich aspektach rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Kolejna konferencja PKEO odbędzie się 15 grudnia w Poznaniu.

PAP, abo