Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 19.12.2014

W Warszawie mamy mało patentów i start-upów

Stolica Polski radzi sobie słabo we wdrażaniu gospodarki opartej na wiedzy - takie wnioski płyną z badania Ericsson City Index 2014. W tegorocznym badaniu uwzględniono 11 europejskich miast: Ateny, Barcelonę, Berlin, Kopenhagę, Londyn, Monachium, Oslo, Paryż, Sztokholm, Rzym i Warszawę. Najlepsze okazały się Monachium, Berlin i Barcelona.
W Warszawie mamy mało patentów i start-upówGlow Images
Posłuchaj
  • O nowych technologiach w Polskim Radiu 24 mówi Katarzyna Pąk z firmy Ericsson (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Warszawa w porównaniu z innymi miastami w Europie ma wysokie wyniki w obszarze edukacji, ale niskie w obszarze wykluczenia społecznego, bezrobocia, bezpieczeństwa i równości płci - mówi Katarzyna Pąk z firmy Ericsson.

Nasi informatycy są doceniani na całym świecie, a tymczasem jak się okazuje sektor IT jest w naszej gospodarce niewielki, a udział tzw. smart economy w gospodarce niezadowalający. Tymczasem rozwój nowych technologii w życiu codziennym jest nieunikniony, a pomaga w tym coraz większa obecność smartfonów. W trzecim kwartale bieżącego roku 65-70% wszystkich sprzedanych telefonów było smartfonami i pewnie takie trendy zostaną utrzymane.

W 2014 roku na całym świecie pojawiło się 800 mln nowych kart SIM działających na smartfonach. Ile jest ich w sumie? 2,7 mld sztuk. W 2020 roku liczba ta osiągnie poziom 6,1 mld sztuk. W związku z tym, że przybywa smartfonów, pojawiają się też nowe trendy i zjawiska konsumenckie.

Nowe technologie zmieniają rzeczywistość

Między innymi pojawią się nowe sposoby komunikowania, oferujące więcej możliwości utrzymania kontaktu z rodzinom i przyjaciółmi. Wielu użytkowników smartfonów chciałoby posiadać ubieralne urządzenie, które pozwalałoby komunikować się z innymi bezpośrednio poprzez myśli i wierzą, że taka możliwość będzie dostępna masowo przed 2020 rokiem. To tak zwany mind sharing.

Połowa wszystkich użytkowników smartfonów jest otwarta na pomysł wynajmowania wolnych pokoi, urządzeń domowych i sprzętu rekreacyjnego, ponieważ jest to komfortowe i pozwala oszczędzić pieniądze. To z kolei nazywamy ekonomią dzielenia się.

48 procent użytkowników smartfonów wolałoby płacić telefonem za kupowane produkty i usługi. 80 procent wierzy, że smartfon zastąpi cały portfel jeszcze przed rokiem 2020.

Sylwia Zadrożna