Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 09.02.2015

Mieszkanie dla Młodych: coraz więcej chętnych

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował właśnie, że w styczniu do banku wpłynęło ponad tysiąc 230 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, na kwotę blisko 30 milionów złotych.
Zainteresowaniu MdM będą sprzyjać zmiany poczynione w programieZainteresowaniu MdM będą sprzyjać zmiany poczynione w programieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O programie Mieszkanie dla młodych w Polskim Radiu 24 mówił Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Do wykorzystania w tegorocznej edycji programu zostało jeszcze 520 milionów złotych. Ten rok powinien być lepszy, jeśli chodzi o wykorzystanie tej kwoty, od ubiegłego - chociażby ze względu na wyższy wkład własny - mówi Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva. - Od nowego roku mamy wymóg 10-procentowego wkładu własnego do wszystkich udzielanych kredytów. W programie Mieszkanie dla Młodych jest tak, że ta dopłata, którą otrzymujemy jest wypłacana właśnie jako wkład własny – mówi gość.

Inną zaletą jednorazowej wypłaty jest to, że kredytobiorca nie musi żyć ze świadomością, że w pewnym momencie rata mu wzrośnie.

Wyższe dopłaty dla rodzin wielodzietnych

W lipcu mają wejść zmiany, które mogą wpłynąć na wzrost liczby wniosków składanych przez rodziny wielodzietne, a chodzi o zwiększenie dopłat do 30 procent dla rodzin, które mają troje lub więcej dzieci, przy jednoczesnym zniesieniu limitu wieku oraz wymogu nieposiadania wcześniej nieruchomości. To ważna zmiana, bo w ubiegłym roku wnioski od rodzin wielodzietnych stanowiły zaledwie 1 procent wszystkich złożonych. I takie są zresztą zarzuty ekspertów do programu, że nie pomaga najbardziej potrzebującym.

Aby to się zmieniło, ustawodawca powinien włączyć do programu mieszkania w rynku wtórnego, które są zazwyczaj tańsze.

Zdaniem ekspertów, należałoby też wprowadzić takie mechanizmy, które zapobiegną obowiązkowi na przykład zakupu miejsca parkingowego, bo deweloperzy najpierw zaniżają ceny a później właśnie narzucają dodatkowy zakup miejsca.

W ciągu 13 miesięcy funkcjonowania programu MdM najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Mazowsza, Pomorza i Wielkopolski. Najmniej wniosków mieliśmy w województwach opolskim i świętokrzyskim.

Elżbieta Szczerbak, abo