Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 10.02.2015

Jest pomysł na kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu m.in. we franku szwajcarskim

Zbigniew Jagiełło, prezes największego banku w Polsce chce nowego ładu na rynku hipotecznym. To najwyższy czas na zmiany – wtóruje mu Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof PietraszkiewiczPrezes Związku Banków Polskich, Krzysztof PietraszkiewiczPolskie Radio
Posłuchaj
  • Pomysł Zbigniewa Jagiełły, prezesa największego banku detalicznego w Polsce PKO BP, proponującego wprowadzenie nowego ładu na rynku hipotecznym poprzez kredyty o stałym oprocentowaniu, udzielane wyłącznie przez banki hipoteczne, komentuje prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Po
Czytaj także

– Nie pozwólmy, aby kryzys frankowy poszedł na marne. Wprowadźmy nowy ład na rynku hipotecznym: kredyty o stałym oprocentowaniu, udzielane wyłącznie przez banki hipoteczne" - apeluje prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Branża ten pomysł popiera

- Jest najwyższy czas, żeby uporządkować polski system finansowania mieszkalnictwa. Musimy zakończyć prace nad ustawą o bankach hipotecznych i listach zastawnych. Mamy bardzo wielką sumę środków zaangażowanych  w kredytowanie hipoteczne, jest to ponad 350 mld złotych. Te pieniądze stopniowo trzeba uwalniać, aby pojawiły się środki na finansowanie innych działań ważnych  dla polskiej gospodarki - mówi  prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Pomysł dobry, ale...

Pomysł lansowany przez prezesa PKO BP ma jednak mały feler. Jest to działanie korzystnie dla dużych banków. W przypadku tych mniejszych, zakładanie własnego banku hipotecznego może być po prostu nieopłacalne. A to w konsekwencji mogłoby sprawić,  że rynek w tej części zostanie podzielony pomiędzy kilka instytucji.

- W związku z tym, pomysłem, który był rozważany i który jest ustawowo przewidziany,  jest utworzenie swego rodzaju  apeksowego [pośredniczącego] banku hipotecznego przez Bank Gospodarstwa Krajowego i refinansowanie tej działalności przez BGK - mówi prezes Pietraszkiewicz.

Związek Banków Polskich dodaje to tych propozycji jeszcze jeden bardzo istotny element. Aby nowy system odniósł sukces i był bezpieczny, niezbędne jest długoterminowe oszczędzanie.

- W  systemie finansowania mieszkalnictwa istnieje potrzeba zbudowania jeszcze jednego stabilizatora finansowego. Chodzi tu o stworzenie systemu  długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Stabilizatora, który by premiował te osoby, które systematycznie i  w dłuższym okresie oszczędzają na zakup, czy remont mieszkania – mówi Pietraszkiewicz.

Jak dodaje, podobny system z powodzeniem od wielu lat funkcjonuje m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach czy na Słowacji.

Błażej Prośniewski