Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 03.04.2015

BGK pożyczy nawet 80 tys. zł na firmę i nauczy, jak ją prowadzić

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to program, który oferuje preferencyjną pożyczkę na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej. Program skierowany jest do osób bezrobotnych, studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół średnich i wyższych chcących stworzyć miejsca pracy dla siebie i osób bezrobotnych.
Z bezpłatnego szkolenia można skorzystać w terminie do 6 miesięcy od daty podpisania umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej Z bezpłatnego szkolenia można skorzystać w terminie do 6 miesięcy od daty podpisania umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczejGlowImages
Posłuchaj
  • Zazwyczaj doradztwo, a często także szkolenia są indywidualne, aby przedsiębiorcy jak najefektywniej skorzystali – tłumaczy Joanna Wardzińska wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ci nowi przedsiębiorcy otrzymają nie tylko nisko oprocentowaną pożyczkę, ale także mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w prowadzeniu własnego biznesu.

Własna firma z pomocą doradcy

Osoby, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej mają też możliwość skorzystania z bezpłatnych usług szkoleniowych i doradczych, świadczonych przez pośrednika finansowego lub współpracujące z nim instytucje.

– Każdy pożyczkobiorca określa na początku, czy chce skorzystać z doradztwa, czy też nie. Deklaruje wówczas, że jest np. zainteresowany określonym obszarem z zakresu podatków, rachunkowości, czy też budowania biznesplanu. Zazwyczaj doradztwo, a często także szkolenia są indywidualne, umawiamy się, przygotowujemy i kierujemy do tego odpowiednią osobę po to, aby przedsiębiorcy z tych kilkunastu godzin jak najefektywniej skorzystali –  tłumaczy Joanna Wardzińska wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. 

Łatwiej i sprawniej prowadzić firmę

Pośrednicy finansowi prowadzą szkolenia  z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej,  form opodatkowania działalności gospodarczej, czy  prowadzenia księgowości. Z takiego szkolenia skorzystał już pan Daniel Nosal z Piastowa koło Warszawy, który dzięki pożyczce od kilku dni prowadzi internetową księgarnię historyczną.

– We wniosku jest pytanie, czy ktoś życzy sobie takiego szkolenia. Ja się zadeklarowałem, ze względu na to, że księgowość to jest dość specyficzna działka, podobnie aspekty prawne, których znajomości nigdy za dużo, szczególnie  w działalności internetowej. Dlatego zadeklarowałem chęć uczestniczenia w szkoleniach prawno-księgowo-podatkowych. Zajęcia prowadził licencjonowany doradca podatkowy – podkreśla przedsiębiorca z Piastowa.

Praktyczne stosowanie przepisów

Z tego szkolenia warto było skorzystać, bo uzyskana tam wiedza bardzo przydała się w praktyce, dodaje pan Nosal. ‒ W czasie tego szkolenia w zasadzie przeszliśmy całe prawo podatkowe, z elementami księgowości. Można było rozstrzygnąć przykładowo taki aspekt, jak posiadanie kasy fiskalnej przy prowadzeniu handlu w Internecie. Poruszane elementy były na tyle świeże, że np. ustawa z listopada 2014 roku była już omówiona na tym spotkaniu. Czyli nie mówiliśmy o prawie które obowiązywało kiedyś, ale o bieżących przepisach. Zdefiniowałem swoje potrzeby, i pod te potrzeby, choć nie tylko moje, ponieważ był szkolony zespół ludzi, zostało zorganizowane szkolenie, z którego jestem bardzo zadowolony.

Sześć miesięcy na naukę

 Z takiego bezpłatnego szkolenia można skorzystać w terminie do 6 miesięcy od daty podpisania umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, przypomina  Joanna Wardzińska.

– W tym pierwszym okresie, 6 miesięcy, jeżeli ktoś jest, chce i może skorzystać albo z doradztwa, albo ze szkolenia, to jest to bardzo dobry komponent całego Programu, ponieważ systematyzuje i zapewnia trwałość przedsięwzięcia – zauważa ekspertka.

Justyna Golonko, mb

/