Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 23.07.2015

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Ustawa w Senacie

W drugim dniu posiedzenia Senat zajmuje się ustawą ograniczającą do 33 miesięcy stosowanie czasowych umów o pracę.

Według ustawy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy. Łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech (obecnie cztery).

Ustawa przewiduje wyjątki odnoszące się do tego limitu; wskazano w nim umowy zawierane na czas określony w celu, m.in.: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji.

Zrównanie okresów wypowiedzeń

Zrównane zostaną również okresy wypowiedzeń - wyjaśniał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Będą takie same dla pracowników zatrudnionych na czas określony, jak i dla tych, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony. Zgodnie z projektem, jeśli staż pracy w danej firmie wynosi do 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Gdy staż wyniesie od pół roku do trzech lat, byłby to miesiąc, a gdy staż przekroczy trzy lata, wówczas okres wypowiedzenia wyniósłby 3 miesiące.

Obecnie okres wypowiedzenia umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia wynosi dwa tygodnie.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej o ograniczeniu czasu, na który może zostać podpisana umowa na czas określony.

Źródło: TVN24/x-news

Senat rozpatrzy też ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, oraz edukacji prawnej.

Wprowadza ona rozwiązania zapewniające dostęp do takiej pomocy na etapie przedsądowym osobom niezamożnym, tym którzy nie ukończyli 26. roku życia, seniorom, kombatantom, weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i ofiarom klęsk żywiołowych.

W porządku obrad jest również ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która wprowadza przepisy chroniące ziemię rolną przed spekulacyjnym obrotem i wykupem przez zagraniczne podmioty. 1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup ziemi, wynegocjowany przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Senatorzy rozpatrzą w drugim czytaniu własny projekt ustawy, który przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa przez dzieci matek pozbawionych wolności na podstawie uznanych za nieważne orzeczeń, wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Chodzi o dzieci urodzone w więzieniu oraz te, których matka przebywała tam w okresie ciąży.

Planowane jest też drugie czytanie senackiego projektu zmiany ustawy o Policji i innych służbach. Projekt zmienia przepisy regulujące prowadzenie i dokumentowanie kontroli operacyjnej, realizowanej przez Policję, ABW, CBA i Kontrwywiad wojskowy, a dotyczące zakładania podsłuchów i pobierania billingów. W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał dotychczasowe przepisy za niezgodne z Konstytucją. Nowe muszą wejść w życie do końca stycznia przyszłego roku. W przeciwnym razie zabraknie prawnych podstaw do prowadzenia tego typu czynności przez służby specjalne. Jest to ostatni, 39 punkt tego posiedzenia.

IAR/PAP, awi