Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 25.09.2015

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Rozwój bez innowacji? To niemożliwe

W Białymstoku trwa Wschodni Kongres Gospodarczy, na którym dużo mówi się o tym, jak zapewnić Polsce Wschodniej rozwój i sprawić, aby ten region dogonił w poziomie rozwoju resztę kraju.
Posłuchaj
  • O rozwoju Polski Wschodniej mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nie da się tego osiągnąć bez innowacji, mówi w Polski Radiu 24 Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- W obecnych czasach nie ma mowy o rozwoju bez nowych pomysłów, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Jeżeli nie będziemy tworzyli produktów, usług opartych na nowoczesnych technologiach, to nie damy sobie rady w wyścigu konkurencyjnym – podkreśla gość audycji „Wydarzenia dnia w gospodarce”.

Inteligentne specjalizacje regionu

Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego wymienia mocne strony regionu, które są jednocześnie inteligentnymi specjalizacjami obszaru, w oparciu, o które ma on się rozwijać.

- Tutaj musimy postawić głównie na sektor rolno-spożywczy, przetwórstwo żywności. Całe Podlasie mlekiem płynie. Oprócz tego jest przemysł maszynowy. To są te główne branże – wyjaśnia Anna Daszuta-Zalewska.

Wykorzystanie potencjału młodych zdolnych

Dyrektor podkreśla, że szansą na dogonienie innych regionów, jest dla Polski Wschodniej wykorzystanie potencjału młodych ludzi.

- Mądre strategie, ludzie o otwartych głowach, otwarci na kooperacje, umiejący dostrzec szansę i inwestujący przede wszystkim w młody kapitał, czyli w zdolnych inżynierów, studentów, których w samym Białymstoku jest mnóstwo – zaznacza Anna Daszuta-Zalewska.

Żeby jednak wykorzystać potencjał młodych ludzi, trzeba ich najpierw w Białymstoku zatrzymać, co jest problemem dla miasta, w którym wielu studentów się kształci, ale po skończeniu uczelni z niego wyjeżdżają.

- Mamy nadzieję, że uda nam się w partnerstwie Parków Naukowo-Technologicznych Polski Północno-Wschodniej pozyskać dofinansowanie na profesjonalny program akceleracji nowych, innowacyjnych pomysłów biznesowych. Tworzymy w tej chwili takie partnerstwo z technoparkami województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, łączymy siły, budujemy potencjał, postaramy się wykorzystać inną specyfikę, możliwości, zasoby sprzętowe, którymi dysponują te parki, po to, aby dać możliwości właśnie nie tylko tym młodym ludziom, którzy u nas mieszkają, ale również tym, którzy wyjechali i być może teraz wrócą, a także ludziom z zagranicy, którzy mają fajne pomysły i są mobilni, mają chęć podjęcia wyzwania prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce Wschodniej – mówi Anna Daszuta-Zalewska.

Współpraca transgraniczna

Ściągnięciu młodych, zdolnych osób z zagranicy sprzyja oczywiście położenie Białegostoku.

- W tej chwili trwają prace nad nowymi programami współpracy transgranicznej. Wobec trudnej sytuacji na Ukrainie wielu studentów, naukowców jest zainteresowanych przeprowadzką do Polski Wschodniej. Sporo osób już przyjeżdża, głównie do Rzeszowa. Jesteśmy otwarci na współpracę z naszymi najbliższymi sąsiadami, chociażby z Białorusią. Liczymy na to, że łącząc te potencjały, uda nam się osiągnąć znacznie więcej – zaznacza gość Polskiego Radia 24.

Postawmy na proste innowacje

Dyrektor podkreśla, że Polska nie powinna się bać prostych innowacji.

- Chodzi o to, żeby doskonalić te produkty, które gdzieś już funkcjonują w gospodarce światowej, ponieważ nas nie stać na superinnowacje, gdyż nie mamy chociażby na nie funduszy – zaznacza Anna Daszuta-Zalewska.

Błażej Prośniewski, Anna Wiśniewska