Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 22.12.2015

Żywność eko trzyma wysoki poziom

Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowała jakość i oznakowanie produktów pochodzących z rolnictwa ekologicznego.
Posłuchaj
  • O jakości żywności ekologicznej mówiła w audycji "Wydarzenia dnia w gospodarce" w Polskim Radiu 24 Dorota Metera, ekspert do spraw żywności ekologicznej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nieprawidłowości stwierdzono w 44 proc. placówek, czyli w blisko połowie, ale jak mówi Dorota Metera, ekspert do spraw żywności ekologicznej, większość nieprawidłowości dotyczyła kwestii formalnych, a nie jakości.

- Wcale nie jest tak źle. Oczywiście podstawowym problemem, stwierdzonym przez Inspekcję Handlową, są błędy w oznakowaniu. Błędy w jakości produktów dotyczyły np. obecności szkodników w figach suszonych, co może zdarzyć się zawsze, jeżeli produkt jest niewłaściwie przechowywany i przeterminowany, tak samo w owocach ekologicznych, jak i konwencjonalnych. Te stwierdzone problemy nie mają zatem nic wspólnego z jakością produktów ekologicznych. Są to po prostu błędy producentów czy też popełnione podczas przechowywania – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Uchybienia formalne bez wpływu na jakość

Ekspertka podkreśla, że stwierdzone błędy znakowania to raczej w dużej mierze uchybienia formalne.

– Jeżeli zaś chodzi o oznakowanie, to stwierdzone błędy, np. brak numeru jednostki certyfikującej, brak napisu w języku polskim, są to uchybienia formalne. Oczywiście nie powinny mieć one miejsca, ale nie mają one wpływu na jakość ekologicznych produktów – mówi Dorota Metera.

Zwracajmy uwagę na odpowiednie oznakowanie

W przypadku żywności ekologicznej gwarancją jakości jest wyłącznie odpowiednie oznakowanie.

- Produkt rolnictwa ekologicznego powinien być rozpoznawalny przez użycie odpowiedniego logo, czyli zielonej flagi z listkiem złożonym z gwiazd – wyjaśnia Dorota Metera. – Tam, gdzie niemożliwe jest wydrukowanie etykiety kolorowej, możliwe jest użycie logo czarno-białego albo w innym kolorze – dodaje.

Pod tym logo, jak tłumaczy ekspertka, najczęściej pojawia się napis: „Rolnictwo UE” lub nazwa kraju, w którym zostały wyprodukowane surowce, a także numer jednostki certyfikującej.

- Z kolei jaja ekologiczne są oznaczone na skorupce pieczątko zaczynającą się od 0 – mówi Dorota Metera.

I co ważne słowa bio, eko i organic zarezerwowane są dla produktów, do których wyrobu użyto co najmniej 95 proc. składników naturalnych.

Justyna Golonko, awi