Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 19.04.2016

E-handel: polski konsument lepiej chroniony w kraju, niż w UE

Polski konsument jest najlepiej chroniony w historii na terenie naszego kraju. Nie można tego już powiedzieć o obszarze unijnym.
Posłuchaj
  • Dlaczego polski konsument jest najlepiej chroniony w historii na terenie naszego kraju, ale nie można tego już powiedzieć o obszarze unijnym, mówi w Polskim Radiu 24 Polski konsument jest najlepiej chroniony w historii na terenie naszego kraju. Nie można tego już powiedzieć o obszarze unijnym./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskieg
Czytaj także

Poprawa ochrony na terenie Polski to między innymi efekt wprowadzenia zakazu misselingu - czyli oferowaniu usług nieadekwatnych do potrzeb klienta, czy dzięki nowym uprawnieniom jakie otrzymał UOKiK, które pozwolą na walkę z tym zjawiskiem przy pomocy instytucji tajemniczego klienta.

Rozstrzyganie sporów w UE łatwiejsze przez platformę ODR

Egzekwowanie swoich praw i pozasądowe rozstrzyganie sporów między konsumentem a przedsiębiorcą dotyczące zakupów w sklepach internetowych na terenie Unii Europejskiej – miało być być łatwiejsze dzięki tzw. platformie ODR.

Polska jednak nie uchwaliła jeszcze przepisów dotyczących ODR

̶  Jednak Polska nie uchwaliła do tej pory odpowiednich przepisów - mówi mec. Katarzyna Górna z kancelarii Affre i Wspólnicy.

̶  ODR ma być źródłem informacji o pozasądowych metodach rozwiązywania sporów między przedsiębiorcą a konsumentem na terenie całej Unii Europejskiej, mówi ekspertka.

I dodaje to ma być narzędzie do prowadzenia sporu z przedsiębiorcą, o ile obie strony wyrażą na to zgodę.

Platforma ODR przydatna przy nieuznanej reklamacji

Najczęściej przy pomocy platformy ODR można rozstrzygać spory dotyczące wad towaru, czy nieuznanych reklamacji. Dzięki platformie ma być taniej, szybciej i skuteczniej - według założeń cała sprawa powinna zostać rozwiązana w ciągu 90 dni od wpływu skargi.

Jednak w Polsce nie została uchwalona odpowiednia ustawa i platforma ODR nie w przypadku polskich e-sklepów wciąż nie funkcjonuje - a powinna już od połowy lutego.

Jest szansa, że ustawa w maju trafi do Sejmu

Jak wyjaśnia ekspertka, przyjęty w lutym projekt jest obecnie konsultowany w resortach.

̶ Jak mi wiadomo, do końca kwietnia ustawa ma być przyjęta przez Radę Ministrów i trafi wtedy do Sejmu – mówi ekspertka.

Oprócz Polski, platformy ODR nie wprowadziło jeszcze 6 innych krajów wspólnoty.

Dominik Olędzki, jk