Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 19.07.2016

GUS: produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna w czerwcu w górę. To efekt 500+?

W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6 proc. w porównaniu z czerwcem ub. roku, produkcja budowlano-montażowa spadła za to o 13 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Posłuchaj
  • Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ: w ubiegłym miesiącu wzrost sprzedaży detalicznej był najwyższy od grudnia (IAR)
  • Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ: nie przyspiesza produkcja, jeżeli chodzi o gałęzie eksportowe (AIR)
Czytaj także

GUS podał też, że produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu była o 7,3 proc. wyższa w porównaniu z majem br.

Od stycznia do czerwca br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,6 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 11,9 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 1 proc. - poinformował Urząd.

Wzrost sprzedaży detalicznej najwyższy od grudnia

Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ w ubiegłym miesiącu wzrost sprzedaży detalicznej był najwyższy od grudnia, kiedy robi się zakupy na święta.

- Co godne podkreślenia, to ten wzrost był dosyć szeroko reprezentowany, pewnie na to nałożyły się Mistrzostwa Europy - uzupełnił.

Łukasz Bugaj zwraca uwagę na to, że nie przyspiesza produkcja jeżeli chodzi o gałęzie eksportowe.

Widać więc, że konsumpcja jest jednym z najsilniejszych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce - dodał.

Wzrosty w 25 spośród 34 działów przemysłu

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy - w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 25,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 18,7 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 18,4 proc., wyrobów tekstylnych – o 17,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 17 proc., mebli – o 16,4 proc., wyrobów z metali – o 12,6 proc., napojów – o 10,8 proc, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 9,5 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 9 działach. Przede wszystkim w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 26,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 14,9 proc. (wobec wzrostu o 17,4 proc. przed rokiem), w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 7,4 proc. oraz w produkcji urządzeń elektrycznych – o 3,9 proc.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w czerwcu br. niższa o 13 proc. niż przed rokiem, jednak w porównaniu z majem br. była wyższa o 13,4 proc.
GUS podał, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa była niższa o 13 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,7 proc. w porównaniu z majem br.
W stosunku do czerwca ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,9 proc., w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 11 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków – o 9,1 proc.
Za to w porównaniu z majem br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa: w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 14,7 proc., w przedsiębiorstwach realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków – o 13,5 proc., a wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – o 11,5 proc.  

GUS: w czerwcu br. sprzedaż detaliczna była wyższa o 6,5 proc. rdr

W czerwcu sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku zwiększyła się o 6,5 proc., a w porównaniu z majem br. o 3,1 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
- W czerwcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,5 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. przed miesiącem oraz o 6,6 proc. w czerwcu ub. roku). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,1 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 1,0 proc.) - napisano w komunikacie GUS.
Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym o 5,9 proc.
- Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 25 proc.), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,2 proc. wobec wzrostu o 8,5 proc.) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,0 proc. wobec wzrostu o 5,8 proc. przed rokiem) - podał GUS w komunikacie.
Spadek sprzedaży odnotowano w grupie „pozostałe” (o 10,3 proc. wobec spadku przed rokiem o 6,3 proc.).
Zgodnie z komunikatem w grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 20,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 17,6 proc.).
- W okresie styczeń – czerwiec br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,0 proc. (wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r.) - dodał GUS.
Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc., a w porównaniu z kwietniem spadek o 0,7 proc.

Mocny wzrost sprzedaży detalicznej, produkcja nie zostaje w tyle

- Po nieco rozczarowujących wynikach z poprzednich miesięcy, produkcja przemysłowe ruszyła mocniej w górę, zwyżkując w czerwcu o 6 proc. Co prawda wyższą, sięgającą 6,7 proc. dynamiką wykazała się w lutym, ale czerwcowe dane sugerują, że pozytywna tendencja umacnia się i w kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować dalszą poprawę sytuacji. Można jednak mieć coraz więcej wątpliwości, czy doprowadzi ona do osiągnięcia założonego przez rząd przyspieszenia wzrostu PKB do 3,8 proc., szczególnie jeśli spojrzeć na sytuację w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa wciąż bowiem znajduje się w dołku i wychodzi z niego bardzo powoli. W czerwcu była niższa niż w ubiegłym roku o 13 proc. To co prawda wynik minimalnie lepszy niż majowy spadek o 13,7 proc., ale do bardziej wyraźnej poprawy sytuacji wciąż daleko. Trudno będzie ją osiągnąć bez przyspieszenia w inwestycjach, na które wciąż czekamy. Zanosi się na to, że większe projekty, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, pozytywnie wpłyną na naszą gospodarkę w większej skali dopiero w przyszłym roku – wyjaśnia Roman Przasnyski, główny Analityk Gerda Broker.

- Do tego czasu nadzieje na podtrzymanie dobrego tempa wzrostu gospodarczego pokładać wypada w konsumpcji. W czerwcu sprzedaż detaliczna była wyższa niż w tym samym miesiącu 2015 r. o 4,6 proc. (w cenach stałych wzrost sięgnął aż 6,5 proc.). To wynik znacznie lepszy niż oczekiwane 3,7 proc., pokazujący wreszcie większy optymizm konsumentów. W tym roku śmielej dokonywali zakupów jedynie w lutym, gdy sprzedaż wzrosła o 6,2 proc. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszymi efektami wzrostu zatrudnienia i średniego wynagrodzenia oraz uruchomienia programu 500+ - dodaje.

IAR/PAP, abo