Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 18.11.2016

Zatrudnienie i płace w górę. GUS: wynagrodzenie w październiku wyniosło 4259,15 zł

Dobra sytuacja na rynku pracy przekłada się na płace. Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w październiku 2016 r. wyniosło 4 tys. 259,15 zł.

We wrześniu br. wynagrodzenie to wynosiło 4 tys. 217,96 zł.

Zatrudnienie wyższe o 3,1 proc. rdr

Jak podaje GUS, październiku 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1% r/r i wyniosło 5779,1 tys. W stosunku jednak do września bieżącego roku wzrosło tylko o 0,1 proc.

Największe zarobki w woj. mazowieckim, najniższe - w woj. warmińsko-mazurskim

Z informacji GUS wynika też, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie w październiku było w województwie mazowieckim, gdzie wyniosło 4 tysiące 800 złotych. Najniższe zaś w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wyniosło 3 tysiące 324 złote.

Wszystkie dane to sumy brutto.

Płace i zatrudnienie rosną, ale dynamika może maleć

Jak tymczasem oceniali dzisiaj rano analitycy mBanku, w przypadku zatrudnienia nawet solidny wzrost w ujęciu miesięcznym nie wystarczy do utrzymania rocznej dynamiki z zeszłego miesiąca, ostatnie niespodziewane zaskoczenie in plus było raczej zbiegiem kilku nieregularnych wzrostów w niektórych sekcjach, najważniejsze trendy pozostały bez zmian.

Płace rosną, ale nie wszystkie

Płace wciąż rosną w przyzwoitym jednak coraz niższym tempie, część kategorii wróciła do trendu spadkowego, wpływ na to ma także niekorzystna różnica w dniach roboczych, czytamy w komentarzu mBanku.

Rynek pracy sprzyja konsumpcji

Pomimo relatywnie niskiej dynamiki płac, rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, a niska inflacja wspiera realną siłę nabywczą wynagrodzeń, posza po ogłoszeniu danych GUS analitycy mBanku.

Jak czytamy w ich komenmtarzu, fundusz płac w sektorze zwiększył się w październiku o 6,8% r/r w ujęciu nominalnym oraz o 7,0% r/r realnie. Wzrost jest nieco słabszy niż w poprzednich miesiącach, ale solidny.

Rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, która jest obecnie głównym/jedynym motorem wzrostu gospodarczego.

Dane nie mają wpływu na perspektywy polityki pieniężnej, nie wywołały więc reakcji rynków finansowych.

BGK: dynamika wynagrodzeń mniejsza od oczekiwań

Jak piszą w swoim komentarzu analitycy BGK,  mediana oczekiwań co do wynagrodzeń była wyższa, i wynosiła 4,25 proc. rdr. W przypadku przeciętnego zatrudnienia było ono wyższe zgodnie z oczekiwaniami. oczekiwano.

Dane z rynku pracy trudno jednak uznać za negatywne

Analitycy BGK piszą w komentarzu, że choć nieco gorsze od oczekiwań, dane z rynku pracy za październik trudno uznać za negatywne. Utrzymuje się spora roczna dynamika zatrudnienia, zatrudnienie wzrosło też w stosunku do września o 8 tys. osób. Choć jest to niższy przyrost niż przed rokiem, to jednak nadal powyżej przeciętnej w tej dekadzie.

„Nie niepokoi nas także na razie spadek dynamiki wynagrodzeń, sądzimy, że wpływ mogła tu mieć bardzo mała liczba dni roboczych, co mogło obniżać wynagrodzenia niektórych osób” , czytamy w komentarzu BGK

W konsekwencji spodziewamy się, że w listopadzie dynamika w przekonujący sposób odbije do góry. Na pewno dzisiejsze dane nie są powodem do obaw o kondycję rynku pracy. Warto tu jednak zwrócić uwagę na jeden fakt.

Realny fundusz wynagrodzeń rósł najwolniej od kwietnia

Realny fundusz wynagrodzeń rósł najwolniej od kwietnia, tyleż za sprawą małego wzrostu wynagrodzeń, co wskutek wyraźnie rosnącej inflacji. Ten ostatni czynnik pozostaje z nami na dłużej i trzeba się powoli żegnać z dynamikami na poziomie przekraczającym 8 proc. rdr. W efekcie oddziaływanie wynagrodzeń na konsumpcję może być mniejsze niż dotychczas, choć nadal będzie ono mocno pozytywne.

BGK ocenia, że dzisiejsza publikacja nie zmienia nic w perspektywach stóp procentowych.

IAR, PAP, GUS, komunikat mBank, komunikat BGK, jk