Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 04.10.2017

Polska 4.0. Stoimy u progu technologicznej rewolucji. Czy jesteśmy gotowi?

Czwarta rewolucja przemysłowa (Gospodarka 4.0) jest już faktem. Polska gospodarka musi być zatem na nią gotowa, a nie da się tego osiągnąć bez wzmocnienia naszego przemysłu i zrównoważonego rozwoju całego kraju, którego podstawą jest odpowiednia infrastruktura, czyli sieć dróg, nowoczesny transport, w tym kolej.
Posłuchaj
  • Stoimy u progu technologicznej rewolucji. Czy Polska jest gotowa? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Gospodarka 4.0 to większa automatyzacja maszyn, wszechobecna robotyzacja, sztuczna inteligencja i internet rzeczy... oraz wielkie pieniądze, które najpierw trzeba mieć, aby móc zainwestować. 

Prof. Robert Rządca z Akademii im. Leona Koźmińskiego mówi, że jeśli popatrzymy na historię ostatnich 200 lat i porównamy rok 1880 z 1930, to zauważmy, że był to największy w ciągu 50 lat skok w życiu ludzi w krajach wysokorozwiniętych. - Powstało w tym czasie radio, samolot, samochód. Jeśli teraz popatrzymy na rok tysiąc dziewięćset któryś - bo ja bym jednak łączył to z początkiem internetu - i popatrzyli sobie co będzie w roku dwa tysiące dwudziestym którymś, to uświadomimy sobie, że te zmiany będą również rewolucyjne - zaznacza gość Jedynki.

- Jeżeli mówimy o transformacji przemysłu do poziomu, który nazywamy Industrie 4.0 to w zasadzie zmiany, czy trendy technologiczne można pogrupować w 4 obszarach: kontaktu świata rzeczywistego ze światem wirtualnym, przetwarzania danych informacji w wiedzę, automatyzacji i autonomizacji środków produkcji oraz współpracy człowiek-maszyna - tłumaczy Andrzej Soldaty, założyciel projektu "Inicjatywa dla polskiego przemysłu 4.0", członek zespołu ds. Transformacji Przemysłowej działającego przy ministerstwie rozwoju. - Trendy w tych obszarach tworzą podstawę do zmian paradygmatu wytwarzania, które są również konsekwencją zmian społecznych i rynkowych - dodaje.

Krzysztof Lipiec z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów zaznacza z kolei, że procesy, które zachodzą, czyli procesy robotyzacji, czy to w przemyśle, czy w naszym życiu, wydarzają się niezależnie od tego, czy chcemy uczestniczyć w przemyśle 4.0 czy też nie.

- Skoro pod koniec września dowiedzieliśmy się, że jedna z agencji zaliczyła nas do grona gospodarek już nie tych rozwijających się, ale rozwiniętych, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to daje nie tylko olbrzymią radość, ale też rodzi spore zobowiązania - mówi gość Debaty Jedynki. - To znaczy, że my - jako gospodarka - w skali kraju musimy budować naszą przewagę w oparciu o nowe technologie, żeby te nowe technologie, robotyzacja, faktycznie stała się chlebem codziennym naszej przedsiębiorczości - dodaje.

Jakie będą negatywne konsekwencje rewolucji przemysłowej? Jak transformacja przemysłu wygląda u naszych sąsiadów? Czy Polska zostaje w tyle? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Debaty ekonomiczne radiowa Jedynka organizuje wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi.


PKP 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Goście: Andrzej Soldaty (założyciel projektu "Inicjatywa dla polskiego przemysłu 4.0", członek zespołu ds. Transformacji Przemysłowej działającego przy ministerstwie rozwoju), Krzysztof Lipiec (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów), prof. Robert Rządca (Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 17.24

kh