Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 30.10.2017

Lotniska potroją liczbę pasażerów do 2035 roku

Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nową prognozę ruchu lotniczego. Wynika z niej, że w 2035 roku polskie porty lotnicze obsłużą 94 miliony pasażerów.  
Posłuchaj
  • Jak mówi prezes ULC Piotr Samson, dynamiczny przyrost liczby pasażerów obserwujemy od kilku lat. Wiele wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord (IAR)
Czytaj także

Oznacza to niemal trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016. Zdaniem przedstawicieli ULC Polska cały czas nadrabia dystans do rynków państw Europy Zachodniej.

W tym roku 39 mln pasażerów

W tym roku przez polskie lotniska przewinie się 39 milionów pasażerów. To o 15 procent więcej, niż w zeszłym roku.

- W pierwszym półroczu tego roku, polskie porty lotnicze obsłużyły już ponad 17 mln pasażerów, co stanowi 17 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes ULC Piotr Samson. Dodał, że są dowodem na równomierny wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi.

Piotr Samson W pierwszym półroczu tego roku, polskie porty lotnicze obsłużyły już ponad 17 mln pasażerów, co stanowi 17 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Najwięcej pasażerów obsługuje stołeczny port imienia Fryderyka Chopina. W pierwszej połowie tego roku obsłużył prawie 7 milionów pasażerów. Na kolejnych miejscach są lotniska w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.

Prezes ULC Piotr Samson prezentując wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym półroczu 2017 roku podkreślił, że w Polsce obserwujemy nierównomierne natężenie ruchu w portach lotniczych. - Wyraźnie zwiększone nasycenie ruchu w centralnej Polsce może powodować problemy z przepustowością. Jednocześnie zwiększa się udział dużych portów regionalnych, i pojawiają się problemy z rentownością regionalnych portów lotniczych obsługujących poniżej 1 mln pasażerów rocznie – zaznaczył Piotr Samson Prezes ULC.

Ryanair w koszulce lidera

Wśród regularnych linii lotniczych na pierwszym miejscu jest Ryanair, który ma ponad 32 procent udziału w rynku. Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT z ponad 22 procentowym udziałem. Na podium znalazły się jeszcze linie Wizz Air, które mają 20 procent udziałów. Autorzy raportu zaznaczają, że wszyscy przewoźnicy rozbudowują swoją siatkę połączeń. Robi to także narodowy przewoźnik PLL LOT, który od 2016 roku uruchomił kilkadziesiąt połączeń do miast Europejskich, a także cztery połączenia dalekodystansowe.

Przewozy czarterowe odrabiają straty

Pozytywne trendy widać na rynku przewozów czarterowych, który w poprzednim roku odnotował duże straty. W pierwszym półroczu obsłużono ponad 1,3 mln pasażerów, co daje ponad 238 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej pasażerów przewiozły linie Enter Air, Travel Service i Small Planet.



Ambitne plany rządu

Z rządowych zapowiedzi wynika, że w roku 2027 zostanie otwarty Centralny Port Komunikacyjny, który początkowo będzie obsługiwał 50 milionów pasażerów rocznie, a docelowo będzie mógł obsłużyć nawet 100 milionów pasażerów. CPK przyczyni się do dużego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce.


PAP,IAR, abo