Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 05.12.2017

Rząd przyjął nową specustawę ws. ASF. Przewiduje m.in. powstanie zapory na granicy, urlopy dla myśliwych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowej specustawy, która ma pomóc w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Prewiduje ona wybudowania 700 kilometrowego ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą, ma zdyscyplinować i zachęcić myśliwych do skutecznego odstrzału zarazonych dzików.

Rząd podjął nadzwyczajen działania, gdyż zarażone dziki dotarły już do Warszawy, czyli przekroczyły naturalna nbarioerę, jaką była Wisła.

Projekt ustawy został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd podejmuje nadzwyczajne działania ws. ASF

Jak poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR), "trwałe i intensywne rozprzestrzenianie się ASF stanowi istotne zagrożenie dla gospodarki narodowej, dlatego rząd planuje podjąć nadzwyczajne działanie interwencyjne".

Na granicy wschodniej Polski powstanie ogrodzenie uniemożliwiające migrację dzików z Białorusi i Ukrainy

"Na wschodniej granicy Polski zostanie wybudowana bariera uniemożliwiająca migrację dzików. Bariera powstanie w pasie drogi granicznej, a także – ze względów technicznych – poza nim. Na wschód od polskiej granicy znajduje się stałe źródło wirusa ASF" - napisano w komunikacie. Wstępny koszt bariery oszacowano na ponad 100 milionów złotych.

Obowiązek współpracy samorządów leśnikami i organizacjami myśliwych

Ustawa nakłada także "obowiązek współpracy organów samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich. Taki sam obowiązek nałożono na nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe".

Za brak wykonania planów łowieckich możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego

"Aby podnieść skuteczność walki z ASF, wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego albo – odpowiednio – uchylenia decyzji wyłączającej obwód łowiecki z dzierżawy i przekazania go w zarząd" - poinformowano. "Będzie to możliwe w przypadku niewykonywania przez dzierżawców albo zarządców planów łowieckich (w przypadku nierealizowania określonych działań). Dotychczas Polski Związek Łowiecki mógł jedynie wprowadzać określone wytyczne na zasadzie zaleceń, co zdecydowanie osłabiało skuteczność walki z chorobą" - dodano.

Odstrzał dzików będzie możliwy na terenie rezerwatów i parków przyrody

Redukcja pogłowia zwierząt ma być możliwa również na terenie rezerwatów czy parków narodowych.

Dodatkowy urlop dla myśliwych strzelających do dzików

Aby zachęcić myśliwych do wyszukiwania zwierzyny, nowym rozwiązaniem ma być dla nich urlop na realizację odstrzału sanitarnego - do 6 dni rocznie.

Będzie też nowelizacja prawa łowieckiego

W Sejmie prace wznowiła wczoraj także sejmowa podkomisja do spraw nowelizacji prawa łowieckiego. Przepisy przygotował resort środowiska.

Ministerstwo Rolnictwa liczy, że specustawa trafi do parlamentu na przyszłe posiedzenie Sejmu.Zaproponowano, aby projektowana ustawa weszła w życie po 7 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ASF występuje w Polsce od 2014 r.

Afrykański pomór świń to choroba śmiertelna dla pogłowia trzody chlewnej. Jej występowanie wiąże się także z barierami handlowymi dla kraju i samego regionu występowania. ASF występuje w Polsce z przerwami od 2014 roku - zarówno u świń jak i dzików. Z tego powodu dla polskich przedsiębiorstw zamknięte są między innymi rynki Dalekiego Wschodu, w tym Chin.

PAP, jk