Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 18.12.2017

Przybywa pracowników z Ukrainy. Od stycznia 2018 nowe regulacje

Już w tym roku liczba Ukraińców w Polsce przekroczy 2 mln. Od roku przyszłego za rejestrację oświadczenia o zatrudnieniu takiego pracownika trzeba będzie zapłacić.

Jak wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej” plan rekrutacji osób zza wschodniej granicy ma nawet co piąta firma w Polsce, a wśród dużych przedsiębiorstw ten odsetek wynosi aż 42 proc.

Co się zmieni

Od nowego roku będzie obowiązywało nowe zezwolenie na pracę sezonową. Dotyczy ono wybranych branż, w tym głównie rolnictwa oraz turystyki. Decyzję o wystawieniu tego dokumentu wyda starosta właściwy dla miejsca siedziby danej firmy.

Dzięki temu będzie można legalnie zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych na 9 miesięcy w ciągu roku. To zmiana w stosunku do obowiązujących regulacji, które zezwalały na maksymalnie 6-miesięczny pobyt w Polsce. Zdaniem Personnel Service, nowe zasady, które m.in. wydłużają czas pracy o połowę będą sporym ułatwieniem.

Dodatkowo, powierzający pracę będzie mógł, pod pewnymi warunkami, powierzyć cudzoziemcowi pracę innego rodzaju niż wykonywana w ramach działalności sezonowej, ale na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia.

Nowa opłata i możliwość odmowy zgody na pracę

Dotąd, rejestrowanie oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom było bezpłatne. Od nowego roku będzie ono kosztowało 30 zł. Starosta będzie mógł też wydać decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.

Taka sytuacja może zaistnieć, gdy będzie podejrzenie, że pracodawca złożył wniosek tylko dla pozoru lub kiedy był karany ze względu na prawa pracownicze, nie reguluje swoich zobowiązań podatkowych czy nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne.

Personnel Service, Akkal, NRG