Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 26.12.2017

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Od nowego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców.

Jak wyjaśnia Marzanna Skoczek - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, oświadczenia zastąpione zostaną odpłatnymi zezwoleniami na pracę sezonową.

Okres wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym i liczony jest od daty wjazdu cudzoziemca do Polski.

Urząd będzie mógł odmówić wydania zezwolenia na pracę

Do tej pory, rejestrowanie oświadczeń było bezpłatne. Po nowym roku pracodawca będzie musiał zapłacić 30 zł, zarówno za wniosek o wpis oświadczenia, jak i wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Co ważne, urząd będzie mógł odmówić ich wydania.

- Możliwość odmowy wtedy, kiedy pracodawca faktycznej działalności, kiedy pracodawca był karany ze względu na prawa pracownicze, jeżeli nie reguluje swoich zobowiązań podatkowych czy nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne, chociaż powinien był takie składki wpłacać – tłumaczy Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Magdalena Sweklej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Kluczowe są unijne standardy

Celem wprowadzania nowych regulacji jest przede wszystkim dostosowanie przepisów krajowych do przepisów unijnych. Chodzi też o zwrócenie uwagi na te elementy, które w procedurze oświadczeniowej się nie sprawdzały – podkreśla Tomasz Sieradz - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Wyjaśnia, że piecza nad trybem oświadczeniowym poza samym faktem rejestracyjnym była żadna. Nie wiadomo było u kogo i na jakich warunkach pracował przebywający w Polsce obywatel innego kraju. To utrudniało kontrole straży granicznej czy Państwowej Inspekcji Pracy.
Procedurą zezwoleń na pracę sezonową objęte będzie rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka i gastronomia.

NRG, abo