Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 30.03.2018

Niezaspokojony popyt na pracę, ale ofert zatrudnienia ubywa

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia spadł w marcu o 0,8 punktu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Spadek był nieco mniejszy od tych odnotowanych w poprzednich dwóch miesiącach.

Biuro podało, że w styczniu WRP wyniósł 70,1 pkt, a w lutym 69,3 pkt.

Zdaniem ekspertów BIEC, wartości wskaźnika w ostatnim czasie bardziej odzwierciedlają wysoki i niezaspokojony popyt na pracę niż realne możliwości dalszego równie szybkiego spadku stopy bezrobocia.

Trudno wrócić na rynek pracy

"Wśród zarejestrowanych bezrobotnych znaczącą grupę stanowią osoby długotrwale pozostające bez pracy oraz te, które oczekują na osiągnięcie wieku emerytalnego" - czytamy w komunikacie BIEC.

Około 40 proc. ogółu bezrobotnych pozostaje bez pracy ponad rok. Blisko 20 proc. zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła 55 lat. Ponad 50 proc. to osoby bez wykształcenia lub z wykształceniem zawodowym.

"Osoby takie w znacznym stopniu utraciły kwalifikacje i ich ponowne wejście na rynek pracy jest utrudnione. Z drugiej strony, ograniczenia podaży pracy w najbliższym czasie będą się nasilać, głównie z powodu obniżenia wieku emerytalnego oraz rugowania z rynku pracy młodych kobiet decydujących się na macierzyństwo" - uważają eksperci.

Sytuacja na rynku pracy pogorszy się

Dodano, że stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego do wartości 6,8 proc., a po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych jej spadek wyniósł 0,2 punktu procentowego do poziomu 6,3 proc.

Zdaniem ekspertów BIEC, obecnie sześć składowych wskaźnika oddziałuje w kierunku dalszego spadku bezrobocia, a dwie zmienne zapowiadają jego ewentualny wzrost, prognozując tym samym pogorszenie sytuacji na rynku pracy w najbliższym czasie.

Mniej ofert pracy

Jak podało BIEC, liczba ofert pracy kierowanych przez pracodawców do PUP-ów również zmalała. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o około 20 proc. (w lutym br. zgłoszono o ponad 35 tys. mniej ofert pracy niż w styczniu br.). Dodano, że również liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne w lutym br. zmalała w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. W urzędach pracy zarejestrowało się o blisko 29 tys. mniej bezrobotnych (o 17 proc.). Zmalała również liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy.

PAP, ak, NRG