Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Michalak 21.01.2020

Nowe przepisy UE uderzają w polskich przewoźników. Jest decyzja komisji PE

Jest zgoda komisji transportu Parlamentu Europejskiego na zaostrzenie przepisów, które mogą uderzyć w polskich przewoźników. Teraz sprawa trafi na sesję plenarną, by wypowiedział się cały Europarlament, a polscy europosłowie zapowiadają, że będą składać poprawki do przepisów.
Posłuchaj
  • Zgoda komisji PE na zaostrzenie zasad w transporcie międzynarodowym. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka (IAR)
Czytaj także

Dla Polski to sprawa kluczowa, bo ma ona największą flotę transportową w całej Unii.

tiry 1200 eastnews.jpg
Szkodliwe dla Polski przepisy wejdą w życie? Europosłowie nie składają broni

Kiedy pod koniec ubiegłego roku kompromis dotyczący zasad w transporcie międzynarodowym akceptowali ambasadorowie państw członkowskich, 9 krajów było przeciw, w tym Polska.

Kraje naszego regionu, także Polska, obawiają się, że regulacje będą się wiązały ze wzrostem biurokracji i kosztów, a to doprowadzi do utraty konkurencyjności tańszych przewoźników na unijnym rynku. Warszawa uważa, że kraje Europy Zachodniej, które naciskały na te przepisy, chcą się pozbyć tańszej konkurencji z Europy Środkowo-Wschodniej.

Krytyczne uwagi KE

Zastrzeżenia do uzgodnionych regulacji ma także nowa Komisja Europejska, która skrytykowała kompromis sprzed kilku miesięcy uzgodniony przez negocjatorów z unijnych krajów i Europarlamentu i zapowiedziała analizę skutków przepisów.

Komisja, podobnie jak Polska, krytykuje przede wszystkim obowiązkowy powrót ciężarówek do państw, w których zarejestrowane są firmy transportowe, raz na 8 tygodni. Podkreśla, że to doprowadzi do wzrostu emisji CO2 i zanieczyszczeń, co jest sprzeczne z unijną polityką klimatyczną.

paw/