Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 29.01.2020

Będą zmiany w funduszu termomodernizacji. Wyższe premie, nieco inne procedury

Szykują się zmiany w funduszu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy przewidują zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty oraz premie remontowe dla gmin.
Posłuchaj
  • Będą zmiany w funduszu termomodernizacji. Wyższe premie, nieco inne procedury (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Czytaj także

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki mówi, że dotychczas gminy nie mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Dodatkowe środki trafią także na termomodernizację budynków z wielkiej płyty, które często wymagają nie tylko ocieplenia, ale też remontu zewnętrznej warstwy, w tym montażu tzw. kotew.

Inwestycja w OZE może się opłacać

Jednocześnie, jak dodaje wiceminister, możliwe będzie podwyższenie premii termomodernizacyjnej z 16 do 21%. Tu jednak jest jeden warunek - trzeba będzie zdecydować się na montaż mikroinstalacji OZE, np. panelu fotowoltaicznego. 

Środki będą pochodzić z funduszu termomodernizacyjnego, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przemysław Osuch z BGK mówi, że przez 20 lat funkcjonowania funduszu dofinansowano inwestycje w sumie na 2,5 miliarda złotych. Przyznano łącznie 45 tysięcy premii termomodernizacyjnych.

Wnioski o przyznanie premii przyjmują banki, z którymi BGK współpracuje. Obecnie takich banków jest 12 i to w nich należy załatwiać wszystkie formalności. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej BGK.

Po nowelizacji ustawy środki będą przyznawane nie przed, ale w miarę postępów inwestycji, co ma poprawić efektywność ich wydatkowania.

Ustawa wprowadzająca zmiany została już przyjęta przez Sejm, w przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

PolskieRadio24.pl, Tomasz Matusiak, Jedynka, md