Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 06.04.2020

iPrzyłbica. Apple wyprodukuje osłony na twarz dla medyków

Gigant technologiczny, specjalizujący się w telefonach i komputerach – amerykańska firma Apple – rozpoczyna produkcję osłon na twarz dla pracowników służby zdrowia. Docelowo będzie powstawać ponad milion przyłbic tygodniowo.

O decyzji firmy poinformował osobiście jej dyrektor naczelny Tim Cook. Inżynierowie Apple zostali zaangażowani do zaprojektowania i przygotowania produkcji i wysyłki osłon twarzy.

– To ogromny, globalny wysiłek, dlatego my także ściśle współpracujemy z rządami na wszystkich poziomach, aby zapewnić, że sprzęt ochronny zostanie przekazany do najbardziej potrzebujących – powiedział Cook w filmie opublikowanym na Twitterze.

Potrzeby są ogromne

Pierwsza dostawa plastikowych osłon twarzy, które można złożyć w mniej niż dwie minuty, została dostarczona w zeszłym tygodniu do niektórych szpitali w Dolinie Krzemowej. Materiały wykorzystane do produkcji pochodzą z USA i Chin.

Gigant technologiczny planuje produkować ponad milion tarcz tygodniowo. Będą one wysyłane w pierwszej kolejności do amerykańskich pracowników medycznych, a następnie dystrybuowane na całym świecie.

Wcześniej spółka pozyskała 20 mln masek na twarz, które przekazała służbom medycznym na całym świecie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

– W obu tych działaniach skupiamy się na unikalnych sposobach, w jakie Apple może pomóc, pilnie zaspokajając podstawowe potrzeby medyków, i na skalę wymaganą przez okoliczności – dodał Cook.

W związku z ogólnoświatowym brakiem sprzętu szpitalnego i ochron osobistych dla pracowników medycznych, organizacje, instytucje edukacyjne i osoby prywatne podjęły wysiłki, aby choć w części zaspokoić popyt. Od firm elektronicznych po producentów samochodów uruchamiane są nowe linie produkcyjne sprzętu medycznego i materiałów dla szpitali na całym świecie. W Wielkiej Brytanii około 1400 właścicieli drukarek 3D zobowiązało się do używania swoich maszyn, aby pomóc w tworzeniu masek na twarz.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/BBC/DoS, md