Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 15.05.2020

PKB wyżej niż oczekiwali ekonomiści. GUS publikuje wstępne dane

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2020 roku wzrósł o 1,9 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,2 proc. rdr w IV kwartale 2019 r. Analitycy spodziewali się, że w I kwartale 2020 r. gospodarka urosła o 1,4 proc. rdr.
Posłuchaj
  • Urszula Kryńska: dane za pierwszy kwartał w Polsce są duże lepsze niż dane dla Niemiec - naszego głównego partnera handlowego (IAR)
  • Urszula Kryńska: że wzrost gospodarczy utrzymał się mimo "zamrożenia" gospodarki, co nastąpiło w drugiej połowie marca w związku z koronawirusem (IAR)
Czytaj także

Pełne dane dotyczące PKB w IV kwartale ubiegłego roku Główny Urząd Statystyczny poda 29 maja. Teraz jednak informuje, że że według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2019 r. wyniosła 2 273,6 mld zł.

Inflacja w dół

GUS poinformował także, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. w stosunku do marca 2020 r. wyniósł 99,9 – spadek cen o 0,1 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 3,4 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,5 proc. i towarów – o 2,3 proc.).

pkbquiz1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju kreśli scenariusz dla Polski: spadek PKB w 2020 r. o ok. 4 proc.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,1 proc., w tym towarów – o 0,6 proc. przy wzroście cen usług o 1,4 proc.

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w I kwartale 2020 roku był realnie wyższy o 1,9 proc. rok do roku, wobec 4,8 proc. w analogicznym okresie 2019 r.

Rynek komentuje

Urszula Kryńska z PKO Banku Polskiego powiedziała, że wzrost gospodarczy utrzymał się mimo "zamrożenia" gospodarki, co nastąpiło w drugiej połowie marca w związku z koronawirusem.

- Widać, że bardzo solidna ekspansja gospodarki obserwowana w pierwszych miesiącach roku oraz solidna kondycja budowlanki wystarczyły, żeby zrównoważyć dramatyczny spadek aktywności gospodarczej, który był obserwowany w drugiej połowie marca - wyjaśniła.

Urszula Kryńska zwróciła uwagę, że dane za pierwszy kwartał w Polsce są duże lepsze niż dane dla Niemiec - naszego głównego partnera handlowego.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/GUS/DoS, md