Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 27.05.2020

Koronawirus uderzył taranem w gospodarkę Francji. PKB zmniejszył się w II kwartale o 20 procent

Francuski urząd statystyczny INSEE w opublikowanej w środę prognozie szacuje spadek PKB Francji o ok. 20 proc. w drugim kwartale oraz o ponad 8 proc. w skali całego roku.

Aktywność gospodarcza szacowana jest na poziomie 4/5 sprzed kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.


Jak czytamy w raporcie INSEE (Francuski Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych), "obecnie, przy wychodzeniu z kwarantanny obserwowany jest "ostrożny, ale wyraźny" powrót aktywności gospodarczej, ale PKB może jednak nadal spadać. W drugim kwartale - o ok. 20 proc. i o ponad 8 proc. w skali roku w optymistycznym scenariuszu" - zastrzegają autorzy raportu.

Koronawirus Francja 1200 PAP.jpg
Koronawirus we Francji. Coraz trudniejsza sytuacja w niektórych sektorach gospodarki


W ciągu dwumiesięcznego okresu pandemii aktywność gospodarcza spadła nawet o 30 proc.

INSEE podaje, że aktywność francuskiej gospodarki oceniana jest teraz na 4/5 sprzed kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. W czasie trwania dwumiesięcznej kwarantanny aktywność gospodarki szacowana była na 2/3. W czerwcu może być mniejsza o ok. 14 proc., przy czym w maju spadek ten wynosił 25 proc., a w kwietniu 35 proc.

W I kwartale spadek PKB największy od 1948 r.

W pierwszym kwartale roku PKB Francji skurczył się o 5,8 proc. To największy spadek od momentu liczenia wskaźnika PKB w 1948 roku - zauważa INSEE.

Zastrzega, że do prognoz na najbliższy okres należy podchodzić ostrożnie z uwagi na niepewność co do tempa ożywienia gospodarczego w kolejnych tygodniach.

Kwarantanna zniesiona w prawie wszystkich sektorach francuskiej gospodarki 11 maja, ale powrót do normalności będzie długi

Powrót do normalności prawdopodobnie potrwa "długie miesiące", nawet jeśli aktywność gospodarcza w lipcu powróci do poziomu sprzed kryzysu - szacuje urząd.

Władze Francji zniosły kwarantannę 11 maja, pozwalając na wznowienie działalności we wszystkich sektorach gospodarki z wyjątkiem gastronomii; restrykcje nadal obowiązują m.in. branżę lotniczą.

PAP, jk