Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 09.06.2020

Eksperci: wielkie inwestycje publiczne największą szansą dla gospodarki

- Wielkie inwestycje publiczne są tymi, które mogą pozwolić odbudować się gospodarce po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Są też szansą dla prywatnych kooperantów oraz dają nadzieję na realne miejsca pracy - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP.

Brak infrastruktury transportowej w porównaniu z krajami od nas bogatszymi to szansa na, żeby wykorzystać to jako bodziec do zdynamizowania naszego ogólnego rozwoju gospodarczego. Te inwestycje są szczególnie potrzebne w okresie kryzysu i tak było zawsze. Wielkie inwestycje publiczne uruchamiano wtedy, gdy gospodarka wpadała w głębokie zawirowania - mówił dr Marian Szołucha.

PKN Orlen robił to szybciej od innych

Dodał, że ma jednak niedosyt, podsumowując minione lata. W jego opinii inwestycje infrastrukturalne były realizowane zbyt wolno. Jak mówił, powinniśmy teraz przecinać wstęgi na ich zakończenie, a nie - jak w niektórych wypadkach - dopiero wbijać pierwszą łopatę.


laptop rachunki finanse 1200.jpg
Tarcza 4.0 bez tajemnic. Wyjaśniamy jej założenia

- Niektóre spółki Skarbu Państwa, jak PKN Orlen, można pochwalić, bo prowadzą inwestycje jedna za drugą, ale jest wiele takich spółek, które takie działania prowadziły za wolno. (…) Zatem plan jest dobry, diagnoza słuszna, ale nad tempem dałoby się jeszcze popracować - oceniał dr Marian Szołucha.

Zdrowie publiczne warte jest dużych inwestycji

Zdaniem Arkadiusza Pączki inwestycje infrastrukturalne mają kluczowe znaczenie. Z czterech wskazanych przez prezydenta Andrzeja Dudę obszarów za najistotniejsze uznał inwestycje w zdrowie.

- To, co było już w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a zwłaszcza inwestycje w badania i rozwój mają dla nas zasadnicze znaczenie. Oczekiwałbym większego nakładu i planu w trzecim bloku, czyli w inwestycje w zdrowie – stwierdził Arkadiusz Pączka.

Przypomniał o strategii onkologicznej, gdzie o tych inwestycjach prozdrowotnych jest mowa, ale zaznaczył, że jak na kompleksowy plan inwestowania w zdrowie to jeszcze zbyt mało.

Zaznaczył też, że wielkie inwestycje infrastrukturalne będą generować współpracę z podmiotami prywatnymi.

budżet wykres finanse 1200.jpg
Wszystko, co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

- Kapitał prywatny patrząc przez pryzmat tego, co dzieje się dzisiaj i co może wydarzyć się w przyszłości, ma pewne obawy co do stabilności sektora finansowego. Stąd potrzeba inwestycji publicznych w kierunku wzrostu gospodarczego – mówił Arkadiusz Pączka. 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/Sw