Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 02.07.2020

Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska

Różne stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne do użytku domowego wprowadzały niepotrzebne zamieszanie i w pewnym sensie dyskryminowały część osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ujednoliciła VAT, obniżając go z 23 do 8 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Wdrożona kilka miesięcy temu nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej to kolejny ważny krok w walce ze smogiem. Inspekcja Handlowa zyskała konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów, a za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów grożą kary.

Jednym z ważniejszych elementów tej nowelizacji jest ujednolicenie i obniżenie stawki podatku VAT na dostawę i budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, która ma zapewnić energię dla tego budynku, na którym jest wybudowana lub jego części.


Czysta i tania energia

Jeszcze do niedawna osoby montujące mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach swoich domów mogły korzystać z niższego podatku od towarów i usług – wynoszącego 8 proc. Natomiast montaż prosumenckiej mikroinstalacji na przydomowym gruncie czy na budynku gospodarczym oznacza wyższy VAT na poziomie 23 proc., co istotnie zwiększało koszt całej inwestycji w porównaniu do instalacji montowanej na domowym dachu – tłumaczy serwis gramwzielone.pl.

Zmiana możliwa była dzięki nowelizacji zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska, gdzie pojawił się zapis zmieniający definicję budownictwa objętego programem mieszkaniowym. Wprowadzona regulacja poskutkowała zmianą ustawy o podatku VAT, która w art. 41 ust. 12a, otrzymała brzmienie: "Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (...) a także mikroinstalacje (...) funkcjonalnie z nimi związaną".

panele słoneczne 1200 ok. PIXABAY.jpg
Tauron pomoże domowej fotowoltaice



Autorzy poprawki uzasadniali, że "rozpowszechnienie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, czyli instalacji o maksymalnej mocy do 50 kW, wykorzystywanych przez gospodarstwo domowe, małe przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnicze do produkcji energii na własny użytek, jest jednym z kluczowych elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza, a także sposobem na dostarczenie Polakom czystej i taniej energii".

Krótko mówiąc, właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 mogą wykonać instalację opodatkowaną stawką VAT 8 proc., jeśli ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.

160 tys. mikroinstalacji

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak znaczący był udział zmian podatkowych w rozwoju rynku, ale ubiegły rok stał pod znakiem ogromnego wzrostu inwestycji na polskim rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Co ciekawe segment najmniejszych mikroinstalacji stał się dominujący – nie tylko pod względem liczby wykonanych instalacji, ale także ich zainstalowanej mocy.


Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV informuje w raporcie na temat polskiego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, przytaczając dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych, że na koniec 2019 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 1299,6 MW. Z tego aż 4/5 to mikroinstalacje PV, których łączna moc wyniosła 1040,8 MW w stosunku do 342,5 MW rok wcześniej, 174,5 MW dwa lata wcześniej oraz 91,2 MW na koniec 2016 r.

Całkowitą liczbę mikroinstalacji w naszym kraju SBF Polska PV na koniec ubiegłego roku szacuje na około 160 tys., a według szacunków mogły one wygenerować około 968 GWh energii elektrycznej rocznie.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/gramwzielone.pl/DoS, md