Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 08.04.2021

Premier: poprosiłem, aby wesprzeć tych, którzy sprzedają swoje towary w galeriach handlowych

W czwartek podczas konferencji szef rządu był pytany o sprzedających, którzy przenoszą się z galerii handlowych na parkingi, gdzie odbywa się handel "pod chmurką", a sami sprzedający tłumaczą to niewystarczającą pomocą rządu z tarcz antykryzysowych.  Mateusz Morawiecki przyznał, że dla najemców w galeriach handlowych głównym problemem jest czynsz.

- Poprosiłem nasze najlepsze zespoły zajmujące się negocjacjami, żeby wesprzeć polskich - zwykle to są polscy - sprzedawców, producentów, którzy poprzez swoje marki prezentują swoje towary, sprzedają swoje towary w galeriach - powiedział premier. - To jest jedna z podstawowych przede wszystkim okoliczności, które mają zmienić czy poprawić rachunek wyników tych sklepów, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w galeriach - mówił szef rządu. Podkreślił, że pomocą dla przedsiębiorców jest także tarcza antykryzysowa.


- Po pierwsze: to wsparcie w postaci postojowego, czyli zapłata za część wynagrodzenia pracowników. Po drugie: zwolnienia ze składek ZUS-owskich, bardzo ważne, postulowane przez organizację przedsiębiorców, pracodawców, także przez organizację pracowników, przez związki zawodowe - wyliczał premier.

Kolejne wsparcie, o których mówił Morawiecki, to bezzwrotne dotacje dla mikrofirm.

- W wielu przypadkach - tych, gdzie straty będą najbardziej istotne, najbardziej zauważalne - będziemy umarzać większą część lub całość pierwszej tarczy" - mówił szef rządu i dodał, że będzie to dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców.

BGK chce pomóc firmom leasingowym

Bank Gospodarstwa Krajowego kończy prace nad systemem gwarancyjnym dla firm leasingowych, który jest podobny do istniejącego programu dla branży faktoringowej - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki.


Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Rząd kontynuuje pomoc dla firm. Premier: nawet 30 mld zł dodatkowego wsparcia

- BGK we współpracy z firmami faktoringowymi wprowadził gwarancje dla faktoringu. W tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej uzgodnień gwarancji dla firm leasingowych - powiedziała prezes BGK w trakcie rozmowy online w programie Kwadrans z EKF (Europejskim Kongresem Finansowym).

Dodała, że ma to pomóc firmom w poprawie płynności w okresie kryzysu.

- Wiemy, z jakimi zjawiskami walczyliśmy, wiele towarów kupionych w leasingu mogłoby być za bezcen sprzedane. Szukaliśmy rozwiązań, które zabezpieczą polskich przedsiębiorców po to, żeby ten majątek wyleasingowany został w Polsce i mógł służyć po okresie kryzysu - mówiła prezes BGK.


shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Zwolnienie ze składek ZUS i nowe zasady postojowego. Premier zapowiada przedłużenie tarczy antykryzysowej

Gwarancje dla firm za pieniądze UE 

W lutym tego roku prezes BGK informowała PAP, że będzie to system gwarancyjny działający w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, utworzonego przez państwa Unii Europejskiej na potrzeby walki z pandemią. Fundusz jest dodatkową, poza budżetem unijnym, inicjatywą państw członkowskich. Polska przystąpiła do Funduszu, wyrażając swoją solidarność z innymi państwami członkowskimi w walce ze skutkami pandemii.


Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła wtedy, że chodzi o gwarancje płatności leasingowych, które przedsiębiorcy mają wobec firm leasingowych. Te płatności mają być zabezpieczone gwarancją BGK z regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

PR24/PAP/IAR/sw