Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 26.05.2021

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.

W środę Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało wyniki badania "Nastroje na rynku pracy w maju".

"W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy i jednocześnie zwiększyła się liczba tych, którzy w większym lub mniejszym stopniu są pewni jej utrzymania".

76 proc. badanych pracowników uważa, że utrata pracy jest mało prawdopodobna

Większość badanych uważa, że utrata obecnej pracy jest mało prawdopodobna (43 proc.) lub raczej się nie wydarzy (33 proc.) – łącznie stanowi to 76 proc. wszystkich pracujących (wzrost o 6 punktów procentowych).

"Zaledwie 3 proc. pracowników bardzo poważnie liczy się ze zwolnieniem, bankructwem, upadkiem lub likwidacją zakładu pracy, a 17 proc. spośród nich ma to na względzie, ale w niewielkim stopniu – w sumie 20 proc. badanych w jakimś stopniu obawia się utraty pracy (spadek o 4 punkty procentowe)" – napisano w raporcie prezentującym wyniki badania.

Obawy najmniejsze w okresie pandemii

CBOS zwrócił uwagę, że to najniższy odsetek obawiających się o utratę pracy od ponad roku.

"Warto podkreślić, że obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – ostatni raz podobny poziom wskaźniki osiągnęły w lutym 2020 roku" – napisano w raporcie.


praca free 1200.jpg
Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii?

Najmniej utraty pracy obawiają się pracownicy w gospodarstwach rolnych, w spółkach państwowych i prywatnych

Z badania wynika, że największą pewność utrzymania pracy mają zatrudnieni w gospodarstwach rolnych – tam aż 84 proc. badanych nie obawia się bezrobocia.

Wyraźnie wzrósł także odsetek osób zatrudnionych w spółkach prywatnych i państwowych, które nie obawiają się utraty pracy. Takich osób było w maju 84 proc., a więc o 10 pkt. proc. więcej niż w kwietniu.

Wzrost odsetka osób pewnych zatrudnienia zanotowano w majowym badaniu CBS także w sektorze prywatnym poza rolnictwem (o 8 punktów procentowych, do 74 proc.) i wśród pracowników instytucji państwowych lub publicznych (o 4 punkty procentowe, do 78 proc.).


pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji

Najmniej obaw o utratę pracy wśród pracujących w usługach i na własny rachunek

"Na uwagę zasługuje znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia w kilku grupach zawodowych. W porównaniu z kwietniem osoby pracujące na własny rachunek (77 proc.), średni personel i technicy (87 proc.) oraz pracownicy usług (79 proc.) znacznie częściej sygnalizują brak zagrożenia bezrobociem (wzrost odpowiednio o 18, 16 i 11 punktów procentowych)".

Spore obawy wciąż u pracowników biurowych i robotników niewykwalifikowanych

"Natomiast robotnicy niewykwalifikowani (34 proc.) i pracownicy administracyjno-biurowi (26 proc.) to grupy zawodowe najbardziej liczące się z możliwością utraty pracy" – napisano w raporcie o badaniu CBOS.

Poczucie zagrożenia utrata pracy związane z kondycją firm

W informacji wskazano, że na poczucie zagrożenia bezrobociem wpływa ocena obecnej sytuacji w zakładach pracy. Najbardziej pewni zatrudnienia są pracownicy oceniający aktualną sytuację w swojej firmie jako dobrą (51 proc.), a 35 proc. z nich raczej nie liczy się z możliwością utraty pracy.

"Osoby określające obecną sytuację w zakładach jako złą najczęściej raczej nie czują się zagrożeni bezrobociem (30 proc.), chociaż więcej niż co czwarty badany (26 proc.) ma na względzie zwolnienia, bankructwa, upadek, likwidację zakładu, gospodarstwa itp. Pracownicy deklarujący aktualnie "ani dobrą, ani złą" sytuację w zakładach pracy w największym stopniu twierdzą, że zagrożenie bezrobociem w ich wypadku jest mało prawdopodobne (35 proc.) lub raczej niemożliwe (32 proc.)" – napisano w raporcie CBOS.

Poprawia się ocena sytuacji zakładów pracy – 62 proc. badanych ocenia ją jako dobrą

Z badania wynika, że w maju poprawiły się także oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy. Większość osób pracujących zarobkowo (62 proc.) twierdzi, że sytuacja jest dobra (wzrost o 3 punkty procentowe), z czego 12 proc. respondentów określa ją jako bardzo dobrą (wzrost o 4 punkty procentowe), a równo połowa jako dobrą (spadek o 1 punkt procentowy). Więcej niż co czwarty badany (26 proc.) twierdzi, że w jego zakładzie pracy jest "ani dobrze, ani źle". Nieznacznie ubyło osób postrzegających negatywnie swoją bieżącą sytuację zawodową (spadek z 11 proc. do 10 proc.).

"Od stycznia 2021 roku ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy z miesiąca na miesiąc powoli się poprawia. Od początku roku odsetek pracujących dobrze oceniających sytuację w swoim miejscu pracy wzrósł o 7 punktów procentowych – ocenił CBOS.

PAP, jk