Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 01.06.2021

Niemcy borykają się z rosnącą inflacją. Płace nie rosną, drożeje energia i benzyna

Konsumenci będą musieli wydać znacznie więcej na utrzymanie - inflacja w Niemczech wzrosła w maju do 2,5 proc. Taką informację podał Federalny Urząd Statystyczny po pierwszych szacunkach. Drożeją zwłaszcza olej opałowy i benzyna.

Inflacja w Niemczech ostatni raz tak wysoka była prawie dziesięć lat temu. Wzrost cen konsumpcyjnych w Niemczech przyspieszył w maju. Towary i usługi kosztowały średnio o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. To najwyższa wartość od września 2011 r. W kwietniu inflacja wyniosła jeszcze 2,0 proc.

Inflacja zbliży się do 4 proc.?

shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Najważniejszym czynnikiem były koszty energii, które wzrosły o 10 proc. rok do roku. W rzeczywistości ceny importowe ropy i gazu wzrosły ponad dwukrotnie w ujęciu rok do roku - częściowo dlatego, że zeszłej wiosny gwałtownie spadły z powodu pandemii. Ponadto paliwa kopalne szkodliwe dla klimatu zostały od początku roku objęte opłatą w wysokości 25 euro za tonę CO2, co również sprawia, że są one droższe.

Są to dane wstępne - ostateczne wyniki za maj 2021 roku zostaną podane w połowie czerwca. Niemniej pokazują one, jak znacząco wzrosły ceny od początku roku. Ekonomiści oczekują wzrostu inflacji. Holger Schmieding, główny ekonomista banku Berenberg, spodziewa się nawet, że w drugiej połowie roku inflacja zbliży się do 4 proc. - informuje telewizja ARD.


Zarobki wzrosły o 1,3 proc.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że konsumenci będą musieli zapłacić znacznie więcej za koszty utrzymania. Ceny żywności wzrosły średnio o 1,5 proc. Droższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku były zwłaszcza warzywa (wzrost o 2,2 proc.) oraz tłuszcze i oleje jadalne (wzrost o 1,5 proc.), przy czym ceny masła wzrosły o 0,9 proc. Pieczywo i produkty zbożowe oraz nabiał i jaja kosztowały średnio po 0,5 proc. więcej niż w maju 2020 r., natomiast owoce były o ok. 0,7 proc. tańsze niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Z drugiej strony, z powodu pandemii w Niemczech notowano ostatnio tylko nieznaczny wzrost płac, co obecnie ogranicza inflację. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego zarobki w pierwszym kwartale 2021 roku zwiększyły się średnio o 1,3 procent w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS