Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 24.11.2021

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej. UE będzie wspierać praktyki przyjazne środowisku

Parlament Europejski poparł reformę polityki rolnej. Nowe przepisy mają promować małe i średnia gospodarstwa, w tym przede wszystkim rolników, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku.

Reforma zakłada wprowadzenie zasady warunkowości. Oznacza to, że rolnik będzie musiał stosować pewne ekologiczne praktyki, aby otrzymać bezpośrednie wsparcie. Reforma przewiduje także zmniejszenie dopłat dla dużych przedsiębiorstw przy zwiększeniu wsparcia dla małych i średnich gospodarstw, a także dla młodych rolników. Według komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego to dobra informacja dla polskich rolników.

Parlament Europejski poparł również zwiększenie sankcji za wielokrotne łamanie unijnych przepisów między innymi w zakresie środowiska i dobrostanu zwierząt. Europosłowie chcą równocześnie zwiększyć wsparcie dla rolników na wypadek kryzysów w przyszłości. Europarlament odrzucił propozycję, aby zarezerwować określenia kojarzone z mięsem - na przykład "burger" lub "stek" - dla produktów mięsnych. Nadal możliwa będzie więc sprzedaż "burgerów warzywnych" czy "steków z tofu".


Posłuchaj
00:25 Rolnictwo.mp3 Debata o Wspólnej Polityce Rolnej (IAR)

Zrównoważony rozwój

Silna Wspólna Polityka Rolna przyczyni się do osiągnięcia wszystkich trzech wymiarów zrównoważonego rozwoju - gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Będzie ona sprzyjać zrównoważonemu i konkurencyjnemu sektorowi rolnemu, który może wspierać źródła utrzymania rolników oraz dostarczać zdrową i zrównoważoną żywność dla społeczeństwa, a jednocześnie przynosić znacznie większe korzyści w zakresie środowiska i klimatu, zgodnie z ambicjami europejskiego Zielonego Ładu.

Nowa WPR ma za zadanie poprawić sprawiedliwość, skuteczność i efektywność dystrybucji płatności bezpośrednich, zapewniając, że wsparcie dochodów trafia do tych, którzy najbardziej go potrzebują i którzy w większym stopniu przyczyniają się do realizacji celów WPR.

Kluczowym elementem w ramach WPR jest wymóg, aby państwa członkowskie opisały w swoich planach strategicznych, w jaki sposób zostanie rozwiązana potrzeba redystrybucji. W zależności od szczególnego kontekstu danego państwa członkowskiego kluczowe znaczenie będzie miało uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów (CRISS), ale również inne interwencje lub narzędzia, takie jak na przykład płatności dla drobnych producentów rolnych, jeżeli są one należycie uzasadnione.

Eksport polskiej żywności

Dzisiaj w Belwederze obradować będzie prezydencka Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej członkowie omówią temat eksportu polskiej żywności. Spotkanie prezydenckiej Rady ma się rozpocząć o godzinie 11.

Jak wskazał przewodniczący gremium, poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, chodzi o wysyłkę towarów na uproszczonych zasadach do krajów Unii Europejskiej, jak również na rynki trzecie. Roczna wartość eksportu polskiej żywności to około 35 miliardów euro.


PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib