Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agata Sulińska 31.05.2022

Szczyt UE o kryzysie żywnościowym. Polska deklaruje pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy

Polska gotowa jest zwiększyć możliwości transportowe, by wywieźć z Ukrainy jak najwięcej zboża - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Blokada czarnomorskich portów przez Rosję uniemożliwi Ukrainie eksport przede wszystkim do Afryki i na Bliski Wschód. O kryzysie żywnościowym rozmawiali na szczycie w Brukseli europejscy przywódcy.

Ponad 22 miliony ton zboża trzeba bardzo szybko wywieźć z Ukrainy.

- Średnio Ukraina wyeksportowała przed wojną 5 milionów ton zboża miesięcznie. My w Unii, przy pomocy zielonych korytarzy, jesteśmy w stanie wyeksportować od 200 tysięcy ton do miliona ton - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nawiązując do niedawnego pomysłu utworzenia w Unii tak zwanych solidarnościowych korytarzy, by priorytetowo eksportować ukraińskie zboża. Kraje mają udostępniać tabor kolejowy, porty, statki, samochody ciężarowe.

Polska deklaruje pomoc

- Jesteśmy gotowi jako Polska zrobić wszystko, aby poszerzyć możliwości naszej infrastruktury granicznej, przesyłowej, transportowej, portowej w krótkim czasie. Tego się nie zrobi w tygodniach, ale już w miesiącach licząc, można osiągnąć pewien rezultat. Żeby pomimo tej barbarzyńskiej polityki rosyjskiej móc wywieźć jak najwięcej zboża z Ukrainy - zadeklarował premier. Chodzi o to - jak mówił - by nie dopuścić do klęski głodu na świecie. Szef rządu podkreślał, że rosyjskie władze z premedytacją wykorzystują blokadę ukraińskich portów, by szantażować i wywierać nacisk.

- Robią to z perfidią i premedytacją nie bacząc na to, że może to oznaczać głód milionów ludzi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zanim Rosja wysłała wojska na Ukrainę 24 lutego, kraj ten był w stanie wyeksportować do 6 milionów ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy miesięcznie, ale eksport spadł do zaledwie 300 000 ton w marcu i 1,1 miliona w kwietniu.

Posłuchaj
00:56 11768588_1.mp3 Szczyt UE o kryzysie żywnościowym, Polska gotowa zwiększyć możliwości transportu zboża z Ukrainy. Relacja brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ASP