Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 22.02.2011

Powinniśmy dłużej pracować

W Polsce jest coraz mnie ubogich twierdzi Prof. Golinowska. Dodaje także, że wydłużająca się średnia wieku powinna przełożyć się na podniesienie wieku emerytalnego.
Stanislawa Golinowska w studiu JedynkiStanislawa Golinowska w studiu Jedynki fot. W.Kusiński/PR

W Polsce zmniejsza się ubóstwo materialne, ale pojawia się problem wykluczenia społecznego. Mówiła o tym w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia profesor Stanisława Golinowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych Profesor wyjaśniła, że obecnie ważne jest nie tylko zaspokojenie głodu, ale jakość odżywiania. Duże znaczenie ma też poziom wykształcenia jak i na przykład sposób spędzania wolnego czasu. Golinowska podkreśliła, że wskaźnik ubóstwa w Polsce nie jest dramatyczny.

Profesor dodała, że nasz kraj ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników ubóstwa dzieci i młodzieży. Problemem jest też późne wchodzenie młodzieży na rynek pracy. Profesor Golinowska powiedziała, że trzeba stopniowo podnosić wiek emerytalny.


Profesor podkreśliła, że aby podnieść wiek emerytalny, trzeba przeznaczyć większe nakłady na ochronę zdrowia. Zdaniem profesor Golinowskiej, rząd i samorządy powinny uznać za swój priorytet politykę prorozwojową. Polityka prorodzinna to, zdaniem gościa "Sygnałów Dnia", nie zasiłki, ale dobra edukacja, praca i infrastruktura dla młodych ludzi. Powinni oni mieć szansę rozwoju.

IAR/ab