Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 09.05.2011

Belgia o polskiej prezydencji w UE

Jednolity rynek i jednolity system patentowy, to zdaniem ministrów gospodarki Polski i Belgii bardzo ważne wyzwania stojące przed polską prezydencją w Unii Europejskiej.
Unia EuropejskaUnia Europejskafot. east news

Przebywający w Polsce belgijski minister Vincent Van Quickenborne podkreślił, że Polska jest jedynym krajem, który nie popadł w recesję, a prognozy gospodarcze na ten rok ma bardzo korzystne. Minister Van Quickenborne zaznaczył, że wprowadzenie europejskiego patentu byłoby bardzo korzystne dla innowacji w gospodarce europejskiej. Dodał, że wprowadzenie tych patentów znacznie zmniejszyłoby koszty starających się o nie firm. Obecnie uzyskanie takiego patentu to bowiem koszt rzędu 20 tysięcy euro. Po wdrożeniu patentu europejskiego będzie to koszt poniżej 2 tysięcy euro. Byłaby to więc ogromna szansa dla firm dążących do innowacji i rozwoju na rynkach europejskich.

Wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak wyraził nadzieję, że uda się przekonać wszystkie kraje wspólnoty do funkcjonowania w jednolitym systemie patentowym. Waldemar Pawlak i Vincent Van Quickenborne rozmawiali też o polityce energetycznej Unii Europejskiej i jej wzmocnieniu, a także o wspólnej polityce handlowej. Podkreślali, jak ważne nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej jest zawarcie umowy o wolnym handlu z Ukrainą. Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, że ma to wymiar nie tylko gospodarczy, ale też polityczny. Ukraina jest obecnie zachęcana przez Federacje Rosyjską do przyłączenia się do strefy wolnocłowej Rosja-Białoruś-Kazachstan. Według wicepremiera Pawlaka rząd ukraiński wykazuje ogromne zainteresowanie współpracą z Unią Europejską. Taka współpraca jest bowiem dla Ukrainy bardzo korzystna.

IAR/ab