Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 21.05.2011

Według Huebner polska prezydencja ważna dla gospodarki

Eurodeputowana Danuta Huebner w "Sygnałach Dnia" przyznała, że aresztowanie Dominique'a Strauss-Kahna było problemem dla strefy euro. Mówiła też o roli polskiej prezydencji Rady UE w rozwoju gospodarki.
Danuta HuebnerDanuta Huebnerfot. PAP
Posłuchaj
  • Danuta Huebner: Polska otrzyma pomoc podczas swej prezydencji
  • Danuta Huebner: Europa potrzebuje wzrostu gospdarczego
Czytaj także

Huebner powiedziała w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nie oczekuje nadzwyczajnych zagrożeń dla unijnej waluty. Wskazała jednak, że trzeba walczyć z nieodpowiedzialnym postępowaniem poszczególnych państw, które naruszyło pozycję euro.

Mówiąc o aresztowaniu szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, Danuta Huebner przyznała, że utrudniło to rozwiązywanie problemów finansowych w strefie euro. Huebner uważa jednak, że nie trzeba przesadzać, mówiąc o zagrożeniach dla waluty euro.

Komentując pomysły ograniczenia pomocy dla imigrantów w krajach Unii Europejskiej, Huebner powiedziała, że jest to naturalne w okresie kryzysu. W Unii obowiązuje jednak wspólne prawo i politycy z poszczególnych państw nie mogą sami wprowadzać w życie swoich pomysłów.

Huebner: Polska poradzi sobie z prezydencją w Radzie UE

Eurodeputowana Danuta Huebner oczekuje, że polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej będzie bardzo dobre. Polska obejmie prezydencję w Unii na początku lipca.

Danuta Huebne zwróciła uwagę, że właśnie w tym okresie będzie wiele spraw do załatwienia. Często będą to problemy długofalowe, dotyczące gospodarki i potencjału jej wzrostu.

Wskazała, że jednym z wyzwań jest problem gospodarek państw członkowskich. Może się okazać, że któreś z nich znów trzeba będzie ratować. Zdaniem eurodeputowanej, Polska podoła temu wyzwaniu.

Przypomniała też, że w trakcie naszej prezydencji będą toczyły się kluczowe rozmowy dla kształtu przyszłego budżetu Unii Europejskiej, a także dla przyszłości polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

IAR/tk