Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 26.07.2011

Rzecznik praw obywatelskich obroni przed eksmisją?

W ubiegłym roku w Warszawie na wykonanie wyroku eksmisyjnego czekało 2600 osób, w Łodzi 4 tysiące, a w Szczecinie aż 12 tysięcy.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do parlamentarzystów o szybkie przyjęcie nowych przepisów chroniącego lokatorów, którym grozi eksmisja z mieszkań za długi. Kamila Dołowska z Biura Rzecznika przypomniała, że 17 listopada wchodzą w życie przepisy pozwalające wyrzucić na bruk osoby bez obowiązku przydzielenia mieszkania zastępczego. - Na skutek wejścia w życie wyroku Trybunału z systemu prawnego zniknie jedyna podstawa wstrzymująca komornika przed egzekucją - ostrzega Kamila Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do końca marca będzie jednak obowiązywał okres ochronny zakazujący eksmisji na bruk zimą. 4 listopada ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok uznający za niekonstytucyjny przepis, który obliguje komornika sądowego do wstrzymania się z eksmisją, jeżeli w wyroku nie przyznano nowego mieszkania. Mimo odroczenia wejścia w życie przepisu na rok, Sejm nie przyjął ustawy, która na przykład zobligowałyby gminy do znalezienia nowego lokalu osobom eksmitowanym. Teraz gmina ma obowiązek przydzielić lokal zastępczy tylko wówczas, gdy orzeknie to sąd.

Gość Sygnałów Dnia ujawniła, że Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w zeszłym tygodniu apel do ministra sprawiedliwości, żeby podjął działania w celu wprowadzenia zmian przed wejściem w życie przepisów. Musiałyby one jednak zostać przesłane do Sejmu w trybie pilnym, a jak zauważyła Kamila Dołowska, kadencja kończy się niebawem.

tk