Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 05.08.2011

COVEC powodem spotkania Tuska z chińskim szefem MSZ?

Z oficjalną wizytą do Polski przybył szef chińskiej dyplomacji Yang Jiechy. Spotkał w Warszawie się z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
COVEC powodem spotkania Tuska z chińskim szefem MSZ?fot. PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Relacja Tomasz Sajewicza (IAR): Wizyta w cieniu porażki COVEC
  • Relacja Tomasz Sajewicza (IAR) z Pekinu: Chiny specyficznie protestują przeciw przyjmowaniu Dalajlamy
  • Relacja Tomasz Sajewicza (IAR) z Pekinu: Polsko-chińska wymiana handlowa sięga 18 mld USD
Czytaj także

Rozmowy szefów MSZ Polski i Chin odbyły się w Łazienkach Królewskich. Jak podaje polskie MSZ dotyczyły stosunków dwustronnych, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie i Afganistanie. Omawiane były też szczegóły planowanej na jesień wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach.

Wizyta ministra Yang Jiechy w Polsce przebiegała jednak w cieniu porażki chińskiego konsorcjum COVEC przy budowie dwóch odcinków autostrady A2. Według informacji, do których dotarło Polskie Radio, przy organizacji wizyty ministra Yanga w ogóle nie podejmowano tego tematu, a obydwa ministerstwa uznały, że ma ona wyłącznie kontekst gospodarczy. Na początku czerwca to właśnie minister Sikorski interweniował w sprawie COVEC-u swego chińskiego odpowiednika, gdy ten składał wizytę na Węgrzech.

Minister Yang został przyjęty w piątek także przez szefa polskiego rządu. Do Warszawy przyleciał po zakończeniu wizyty w Albanii. Z Polski uda się w podróż do Sudanu i Sudanu Południowego.

COVEC zaszkodził reputacji chińskich firm w Polsce

Ostatnio porażka konsorcjum COVEC na A2 negatywnie odbiła się także na wiarygodności chińskich firm, które chcą zainwestować w Polsce. Jak jednak poinformowało Ministerstwo Skarbu, jeden z chińskich koncernów farmaceutycznych wciąż ma szanse na zakup warszawskiej Polfy.

Przeciągają się także negocjacje dotyczące zakupu przez chińską firmę Liugong cywilnej części Huty Stalowa Wola. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, Liugong nie chce popełnić błędów, które przy realizacji pierwszego projektu w Polsce popełnił COVEC.

Polsko-chińska wymiana handlowa to 18 mld USD

Polska ma zdecydowanie ujemne saldo w wymianie gospodarczej z Chinami, czyli więcej z Państwa Środka importujemy, niż tam eksportujemy. Jednocześnie Polacy nie mają odpowiedniego przygotowania, aby prowadzić interesy w Chinach. Te dwie kwestie stanowią największe przeszkody współpracy gospodarczej Warszawy i Pekinu. Łącznie nasz wymiana handlowa z Chinami sięgnęła sumy 18 miliardów dolarów. Jednak tylko 1,6 miliarda dolarów z tej sumy, to wartość produktów, które my sprzedaliśmy Chińczykom.

Pośród najważniejszych towarów, które eksportujemy do Chin jest miedź. Ponad 70 procent polskiego eksportu do Chin to wyroby metalurgiczne, przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego. Z Chin do Polski sprowadzamy głównie sprzęt elektroniczny oraz urządzenia telekomunikacyjne. Według polskiego ministerstwa gospodarki największe szanse na chińskim rynku mają polskie firmy z zakresu ochrony środowiska. Tradycyjnie od wielu lat Polska dostarcza też do Chin maszyny górnicze. Chińskie kopalnie zainteresowane są także polskimi systemami bezpieczeństwa. Jednakże w tej dziedzinie, pomimo wizyt polskich delegacji, nie udało się doprowadzić do przełomu.

Inwestycje - zarówno chińskie w Polsce, jak i polskie w Chinach - obecnie utrzymują się poziomie około 200 mln dolarów. Pośród największych polskich inwestorów w Chinach są takie firmy jak Kolmex (maszyny górnicze), Selena (produkty chemiczne) oraz Chipolbrok - polsko-chińskie towarzystwo okrętowe.

tk