Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 15.08.2011

Sarkozy chce zadłużyć Unię Europejską? Merkel przeciwna

Francja naciska na to, aby powstały euroobligacje, czyli papiery, które zadłużą nie pojedyncze kraje członkowskie, a ich grupy. Nowy instrument ma pomóc w ratowaniu państw, które są w finansowych tarapatach.
Sarkozy chce zadłużyć Unię Europejską? Merkel przeciwnafot. PAP/EPA/BERTRAND LANGLOIS
Posłuchaj
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR) z Berlina: Euroobligacje zastąpiłyby pakiety ratunkowe dla bankrutów
Czytaj także

Propozycje emisji wspólnych europejskich obligacji będą jednym z tematów wtorkowych rozmów prezydenta Francji z kanclerz Niemiec - donosi niemiecka prasa. Miałyby one zastąpić pożyczki ratunkowe dla państw UE, które staną na skraju bankructwa.

Sprzedaż obligacji oznacza, że państwo, które je emituje, pożycza pieniądze od nabywców tych papierów. Jednocześnie dotychczas budżet UE jest skonstruowany tak, że może mieć tylko tyle wydatków, ile do niego wpłynie składek. Tym samym stworzenia euroobligacji, nawet jeśli nie będą bezpośrednio powiązane z budżetem unijnym, byłoby dużą nowością w UE. Bowiem zadłużone byłyby nie tylko pojedyncze kraje członkowskie, ale ich grupyw ramach Wspólnoty.

Komentatorzy podkreślają, że presja na Niemcy w sprawie euroobligacji jest coraz większa. Jak pisze dziennik "Der Tagesspiegel", prezydent Nicolas Sarkozy będzie przekonywać kanclerz Angelę Merkel do poparcia pomysłu euroobligacji. Rozwiązanie popierają też Włochy. Od dawna mówił o nim także szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

W samych Niemczech pomysł budzi jednak kontrowersje. Emisja wspólnych euroobligacji oznaczałaby bowiem znaczne zwiększenie kosztów obsługi niemieckiego zadłużenia. Dziennik "Financial Times Deutschland" dodaje, że cała sprawa może doprowadzić do poważnego konfliktu w rządzącej koalicji. Liberałowie i CSU zdecydowanie odrzucają euroobligacje. Zdaniem gazety, pomysł rozważany jest jednak w kręgach CDU.

tk