Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 22.05.2012

Deregulacja mimo oporu, ale z ustępstwami

Rząd nie skrócił listy profesji, które zamierza otworzyć. Niektóre potraktował jednak bardziej ulgowo - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuNowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuGlow Images/East News

Gazeta dodaje, że Ministerstwo Sprawiedliwości podtrzymuje plany uwolnienia 49 zawodów. Protestowali przeciwko temu między innymi pośrednicy w handlu nieruchomościami, taksówkarze, trenerzy, przewodnicy turystyczni czy prawnicy. Uwzględniono postulaty tylko niektórych z nich. "Rzeczpospolita" informuje, że projekt tak zwanej ustawy deregulacyjnej ma dziś ponownie trafić do konsultacji społecznych.

Łagodniej potraktowano w nim taksówkarzy, przewodników miejskich i zawody prawnicze. W przypadku pierwszych dwóch to gminy będą decydować, czy dostęp do nich będzie koncesjonowany. W przypadku zawodów prawniczych rząd wycofał się z pomysłu skrócenia aplikacji dla radców prawnych, adwokatów i notariuszy. Na taryfę ulgową - czytamy w "Rzeczpospolitej" - nie mogą liczyć pośrednicy i zarządcy nieruchomości, trenerzy czy geodeci. Gazeta dodaje, że projekt już w lipcu może trafić do Sejmu.