Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 13.06.2013

Tysiąc krzyży stanęło obok elektrowni w Bełchatowie

W pobliżu elektrowni Bełchatów aktywiści Greenpeace ustawili tysiąc drewnianych krzyży.
Rankiem w pobliżu elektrowni Bełchatów aktywiści Greenpeace ustawili tysiąc drewnianych krzyży.Rankiem w pobliżu elektrowni Bełchatów aktywiści Greenpeace ustawili tysiąc drewnianych krzyży. Greenpeace

Symbolizują one liczbę ofiar, które w samym tylko 2010 r. pochłonęła emisja zanieczyszczeń ze spalania węgla w Elektrowni Bełchatów należącej do koncernu energetycznego PGE. Jednocześnie ekolodzy ostrzegają, że emisje ze wszystkich elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE spowodowały ponad 2000 zgonów w samym 2010 r., co stanowi prawie 40 proc. wszystkich zgonów powodowanych przez ten sektor w Polsce.

Grupa aktywistów Greenpeace ustawiła w środę rano w pobliżu Elektrowni Bełchatów tysiąc drewnianych krzyży z tabliczkami, na których widniał napis „Węgiel zabija”. Tak duża liczba krzyży nie jest przypadkowa, właśnie tyle osób w 2010 r. zmarło przedwcześnie w wyniku emisji szkodliwych substancji z kominów Elektrowni Bełchatów. Na miejscu akcji ekolodzy rozstawili transparenty z hasłem „Węgiel zabija” i adresem strony www.StopTruciu.pl, na której można podpisać się pod petycją na rzecz ograniczenia zabójczych emisji przez koncern PGE. W ten sposób organizacja zwraca uwagę na szkodliwość emisji z sektora energetycznego na zdrowie i życie ludzi.

- Eksperci szczegółowo przeanalizowali wpływ emisji z największych elektrowni i elektrociepłowni węglowych na zdrowie. Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu wpływu emisji zanieczyszczeń na zdrowie ludzi, zarówno w Polsce, jak i całej UE, zajęła spółka PGE. Niestety dane są zatrważające - emisje z elektrowni w Bełchatowie, w samym tylko 2010 roku spowodowały ponad tysiąc przedwczesnych zgonów. Największy koncern energetyczny ma możliwość inwestowania w czyste źródła energii, jednak planuje budowę kolejnych instalacji węglowych. Najwyższy czas, by PGE w swojej strategii uwzględniło wpływ spalania węgla na zdrowie ludzi i zaplanowało inwestycje w odnawialne źródła energii zamiast budowy kolejnych elektrowni węglowych – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace, ab

tagi: PGE