Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 30.04.2013

Święto pracy czy święto bezrobocia?

W przeddzień 1 maja, czyli międzynarodowego dnia ludzi pracy, w audycji "Europa od kuchni” sprawdziliśmy, jak wygląda aktualnie europejski rynek pracy.
BezrobotnyBezrobotnyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dominik Owczarek tłumaczy, jak Europa walczy z bezrobociem (Europa od kuchni/ Trójka)
Czytaj także

Dla nikogo nie jest raczej zaskoczeniem, że sytuacja jest trudna. - Ponad 6 mln bezrobotnych w Hiszpanii to rekord tego kraju. Wciąż nie maleje bezrobocie wśród osób poniżej 30. roku życia. Średnio bez zatrudnienia jest co drug Hiszpan z tej grupy - relacjonuje z Barcelony korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka.

W całej Unii problemy są podobne, ale szczyty unijne raczej nie są poświęcone zatrudnieniu. - To prawda, że ostatnie szczyty dotyczyły głównie rozwiązań finansowych. Ale problem bezrobocia też jest dostrzegany. Świadczy o tym np. Pakiet Inwestycji Społecznych ogłoszony w lutym. Dokument mówi m.in. o szkoleniu bezrobotnych czy o gwarancji pracy dla młodych - uspokaja Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. Ekspert przyznaje jednak, że programy pojawiły się dość późno, w porównaniu z datą wybuchu kryzysu.

Jednym ze sposobów walki z bezrobociem w Europie jest zwiększenie mobilności międzynarodowej pracowników. Zajmuje się tym m.in. Eures, czyli sieć współpracy publicznych i nie tylko służb zatrudnienia.

Więcej o działalności sieci Eures, a także m.in. o polskich sposobach na walkę z bezrobociem usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!