Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 22.05.2013

Wyjazd za pracą – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Polak pracujący za granicą to zjawisko znane od lat. Okazuje się jednak, że także do Polski przyjeżdżają Europejczycy w poszukiwaniu pracy.
Wyjazd za pracą  błogosławieństwo czy przekleństwo?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Goście Trójki o tym, czy wędrówki Europejczyków w poszukiwaniu pracy to pozytywne zjawisko dla Unii Europejskiej? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Czytaj także

Bez pracy pozostaje 12 proc. mieszkańców UE i według prognoz ma być gorzej. W sumie to ponad 26 mln osób, a najgorzej jest w Grecji, Hiszpanii i Portugalii.

Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych powiedział, że wśród Hiszpanów częstym celem wyjazdów zarobkowych są kraje Ameryki Południowej. - Kryzys wymusza poszukiwanie pracy poza krajem zmieszania. Kolejne zjawisko, które się na to nakłada, to globalizacja. Bo rynek prac też się globalizuje, a miejsca pracy się grupują. Na przykład w Europie mamy centra finansowe zlokalizowane w Londynie czy Frankfurcie. I chcąc zrobić karierę w branży finansowej, warto tam pojechać. Dlatego takich migracji możemy się spodziewać – mówił gość Trójki dodając, że migracja powoduje też silniejsze nastroje ksenofobiczne.

Artur Satora, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego, powiedział, że zgodnie z szacunkami GUS w 2012 na stałe opuściło Polskę około 21 tys. osób. - Rok wcześniej było to około tysiąca mniej. Skala imigracji na pobyt stały utrzymała się przez te dwa lata na poziomie około 15 tys., czyli ubyło nam Polaków – dodał Artur Satora.

Katarzyna Burdzińska, doradca biura zatrudnienia EURES tłumaczy, że najczęściej do pośredników zgłaszają się osoby poszukujące pracy za granicą, którym obojętny jest kraj i branża. - Zgłaszają się też do nas pracodawcy poszukujący pracowników. Przy czym mało jest ofert pracy sezonowej, albo dla pracowników niewykwalifikowanych, dlatego lepiej jest się określić z kwalifikacjami. Pracownicy budowlani, inżynierowie, spawacze, pracownicy opieki osobistej to najczęściej poszukiwani pracownicy - dodała Katarzyna Brudzyńska.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział brali także: dr Katarzyna Pisarska (dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji), Paweł Świeboda (Demos Europa) oraz słuchacze Trójki.

Czy wędrówki Europejczyków w poszukiwaniu pracy to pozytywne zjawisko dla Unii Europejskiej? Poniżej prezentujemy wyniki sondy na ten temat wśród Trójkowych internautów. Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.