Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.07.2015

Klienci firm pożyczkowych lepiej chronieni przed "lichwiarskimi" kosztami

Klienci firm pożyczkowych będą chronieni przed ogromnymi, "lichwiarskimi" kosztami pożyczek, a z rynku finansowego będzie łatwiej eliminować oszustów - takie mają być skutki nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym uchwalonej w piątek przez Sejm.
Posłuchaj
  • Poseł Wincenty Elsner z SLD o walce z lichwą (IAR)
  • Sejm przeciwko lichwiarzom (IAR)
Czytaj także

Sejm przyjął ustawę niemal jednogłośnie. Za ustawą głosowało 428 posłów, 1 osoba była przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

SLD w ostatniej chwili podniosło rękę "za", mimo że klub wcześniej zapowiedział wstrzymanie się od głosu. Poseł Wincenty Elsner tuż przed głosowaniem tłumaczył to chęcią pokazania "pełnej determinacji" w walce z nieuczciwymi praktykami na rynku firm pożyczkowym. SLD ma jednak zastrzeżenia do ustawy i uważa, że nie wyeliminuje ona lichwy, lecz jedynie zmniejszy jej skalę.

Wzmocnienie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego

Ustawa przede wszystkim wzmacnia uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. KNF będzie miała prawo prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec podmiotów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą prowadzić nielegalną i nieuczciwą działalność na rynku usług finansowych - będzie można zapobiegać takim aferom jak Amber Gold. (Według aktu oskarżenia w tej sprawie prezes Amber Gold i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł - przyp. red.).

Ma służyć także ochronie konsumentów przed "wyzyskiem" przez instytucje pożyczkowe. Poza maksymalną wysokością pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, co ma służyć ukróceniu stosowania przez firmy pożyczkowe lichwiarskiego oprocentowania, projekt przewiduje też wprowadzenie maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego oraz odsetek od odsetek. Maksymalny limit odsetek za opóźnienie w spłacie będzie również obejmować opłaty z tytułu zaległości w spłacie kredytu, np. opłaty windykacyjne.

Ustawa wprowadza wymogi, których spełnienie jest warunkiem wykonywania działalności polegającej na udzielaniu kredytów konsumenckich. Określa również zasady dostępu, przekazywania i wymiany informacji o udzielonych kredytach konsumenckich przez banki i pozabankowe firmy pożyczkowe. Zakłada m.in., że firmy pożyczkowe i banki będą mogły wymieniać się informacjami, dotyczącymi kredytobiorców.

IAR/PAP, awi