Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 20.02.2017

UOKiK sprawdza, czy banki odpowiednio informują klientów o podwyżkach

W tym roku coraz częściej słyszymy, że banki podnoszą nam różnego rodzaju opłaty, a także wprowadzają nowe - od korzystania z bankomatów po prowadzenie samego rachunku. O każdej zmianie w tabeli opłat, klienci muszą zostać poinformowani. Dziś nie zawsze instytucje finansowe robią to w odpowiedni sposób. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowania przeciwko 18 bankom.
Posłuchaj
  • O tym, jak banki informują klientów o podniesieniu opłat, mówili w radiowej Jedynce: Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity, Krzysztof Lehmann z delegatury Urzędu w Bydgoszczy (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Dziś banki o zmieniających się opłatach za prowadzenie i korzystanie z konta informują klientów na kilka sposobów, tłumaczy Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

- Są jeszcze banki, które cały czas stosują taką tradycyjną metodę i wysyłają nam informację o podwyżkach w formie listu poleconego. Jednak takich banków jest już coraz mniej. Większość banków wysyła dzisiaj informacje o podwyżkach albo e-mailem, albo niektóre z nich informują o tym tylko i wyłącznie w systemie bankowości elektronicznej. W momencie, kiedy logujemy się do banku, otrzymujemy informację, że czeka na nas specjalna wiadomość, albo w ogóle na tej pierwszej stronie, w momencie logowania, pojawia się informacja o tym, że bank podnosi opłaty za posiadanie przez nas usługi finansowe – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.

Do akcji wkracza UOKiK

Teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśni, czy wystarczające jest informowanie o proponowanych zmianach za pomocą wewnętrznego systemu elektronicznego banku.

W ocenie Prezesa UOKiK informacje kierowane do klientów w ten sposób nie są przekazywane na trwałym nośniku - co jest wymagane przepisami o usługach płatniczych, wyjaśnia Krzysztof Lehmann z delegatury Urzędu w Bydgoszczy.

Krzysztof Lehmann Konsument nie ma obowiązku śledzić na bieżąco informacji udostępnianych w wewnętrznych systemach bankowości elektronicznej.

- Bank może zmieniać lub usuwać wiadomości przesłane już na skrzynkę odbiorcy. Konsument nie ma również dostępu do tych wiadomości po rozwiązaniu umowy z bankiem, pomimo że mogą one być mu potrzebne np. do dochodzenia roszczeń – zauważa ekspert. - Konsument nie ma obowiązku śledzić na bieżąco informacji udostępnianych w wewnętrznych systemach bankowości elektronicznej – dodaje.

Nie zawsze logujemy się do bankowości elektronicznej

Potwierdza to Paweł Majtkowski i dodaje, że są sytuacje, w których do bankowości elektronicznej po prostu nie zaglądamy.

- Można sobie wyobrazić sytuację, że nie logujemy się do banku przez dłuższy czas, bo np. mamy ustawione stałe płatności i wcale nie mamy takiej potrzeby logowania się. Wtedy pojawia się problem, bo jak mielibyśmy być skutecznie poinformowani o tym, że koszty naszego konta, czy naszych kart wzrastają? – pyta retorycznie Paweł Majtkowski.

Może lepszym wyjściem e-maile lub SMS-y?

Jednak dziś powrotu do tradycyjnej - listownej formy powiadamiania nas o zmianach w tabeli opłat już nie ma, dodaje ekspert.

- I z punktu widzenia ekologii, i kosztów takiego rozwiązania byłoby to dla nas mniej korzystne. Myślę, że chodzi o to, żebyśmy byli w takiej pewnej formie informowani o tym, że bank przesłał nam informację o podwyżce opłat, czyli właśnie e-mailem, czy może SMS-em. To są takie narzędzia, z których korzystamy na co dzień i nie będzie żadnego problemy, jeżeli bank nas poinformuje w takiej formie o tym, że podnosi opłaty – uważa Paweł Majtkowski.

Warto też pamiętać, że w przypadku podwyżek opłat zawsze możemy zmienić bank na inny, dlatego tym bardziej taka informacja powinna być dostarczana - nam klientom - skutecznie.

Postępowania UOKiK-u mogą zakończyć się stwierdzeniem stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, nałożeniem kary finansowej, której maksymalny wymiar to 10 procent obrotów danego banku, oraz nakazem usunięcia trwających skutków naruszenia, które może przybrać postać rekompensaty publicznej.
Urząd sprawdza też, czy klienci są w odpowiedni sposób informowani o podstawach prawnych związanych z podnoszeniem opłat.

Dominik Olędzki, awi