Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 25.07.2011

Komisja Europejska bierze się za nieuczciwych dłużników

Nawet 600 milionów euro rocznie tracą konsumenci i firmy, ponieważ nie stać ich na odzyskanie wierzytelności w innych krajach.
Komisja Europejska bierze się za nieuczciwych dłużnikówfot. Flickr/rockcohen

Unijne firmy i indywidualne osoby mogą liczyć w przyszłości na ułatwienia w odzyskiwaniu zagranicznych wierzytelności. Komisja Europejska przygotowała propozycje rozporządzenia w tej sprawie. Obecna sytuacja w 27 państwach sprawia, że ściąganie od dłużników zaległych płatności jest prawnie skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Około miliona małych firm ma problemy z dochodzeniem wierzytelności za granicą. Nawet 600 milionów euro nieściągniętych długów rocznie może być niepotrzebnie odpisywanych, gdyż wszczęcie za granicą kosztownego i regulowanego innymi przepisami postępowania wydaje się zbyt trudne.

Nowe propozycje Komisji mają tę sytuację zmienić. - To pozwoli firmom zaoszczędzić pieniądze, oznacza mniej biurokracji, więcej gwarancji prawnych i może przyczynić się do zwiększenia handlu transgranicznego. W tych trudnych czasach liczy się każde euro i długi muszą być ściągane - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Matthew Newman.

Bruksela chce wprowadzić europejskie zarządzenie zabezpieczenia rachunku bankowego. Ma ono pozwolić na zablokowanie pieniędzy na koncie dłużnika. Jednak odzyskać pieniądze będzie można dopiero po prawomocnym orzeczeniu. Jednolita europejska procedura będzie alternatywa dla rozwiązań obowiązujących w prawie krajowym. Skorzystać z niej będą mogli zarówno indywidualni konsumenci, którzy na przykład kupili sprzęt elektroniczny w internecie, ale go nie otrzymali. Procedura będzie dostępna także dla firm, które dostarczyły towar na zamówienie producenta za granicą, ale ten zalega z płatnościami.

tk