Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.05.2017

Powstanie w getcie warszawskim. „Żydzi postawili się Niemcom”

– To nie był jednorazowy zryw. To była mordercza walka, która trwała cztery tygodnie – podkreślał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o powstaniu w getcie warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania.Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania.wikipedia.com

Jak mówił na naszej antenie ekspert, zryw, który miał miejsce w okupowanej przez hitlerowców stolicy Polski, przeczy „stereotypowemu podejściu, że żydzi nie walczyli, że byli bierni”. – Potrafili postawić się Niemcom, powstanie w getcie warszawskim to potwierdza – wskazywał dr Patryk Pleskot, tłumacząc również, dlaczego wcześniej mieszkańcy warszawskiej dzielnicy zamkniętej nie stawiali nazistom większego oporu.

– Wydaje się, że ci ludzie do końca się łudzili, że opuszczają obóz w ramach wywózki. Łudzili się, że Niemcy nie będą tak bezmyślni, by pozbawiać się taniej siły roboczej. Dominowało myślenie: „jakoś się wykupimy; będziemy cierpieć, ale nikt nie odważy się na ludobójstwo, eksterminację całego narodu – mówił gość Polskiego Radia 24.

Szacuje się, że jeszcze w 1941 roku na terenie warszawskiego getta mieszkało około 450 tysięcy żydów. Około 80 procent z nich zamordowano latem 1942 roku w Treblince. W momencie rozpoczęcia postania, które było odpowiedzią na masowe mordy i likwidację getta, w żydowskiej dzielnicy znajdowało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Więcej w rozmowie z drem Patrykiem Pleskotem.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 1.05.15

Godzina emisji: 20.33